Toyota Prius z napędem na cztery koła. Trafi również do Polski

Toyota Prius z napędem na cztery koła. Trafi również do Polski

Toyota Prius Hybrid AWD-i
Toyota Prius Hybrid AWD-i
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Marcin Łobodziński
28.11.2018 11:15, aktualizacja: 14.10.2022 15:04

Czy hybrydowa Toyota Prius może być lepsza? Okazuje się, że tak. Właściwie to nie wiadomo po co, ale otrzyma napęd na cztery koła. Jedno jest pewne – będzie jeszcze droższa.

Na targach Los Angeles Auto Show debiutuje Toyota Prius z napędem AWD-i. Takie auto trafi również do polskich salonów. Pomysł jest o tyle kontrowersyjny, że nawet crossovery sprzedają się w Europie w znaczącej większości z przednim napędem. Kompakty z takim rozwiązaniem – zwykle uterenowione – to już totalna nisza. Tak komentuje to Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland:

"Prius w gamie hybryd Toyoty zawsze jako pierwszy pokazywał najnowsze rozwiązania w zakresie tej technologii. Teraz mamy do czynienia z kolejną rewolucją technologiczną – po raz pierwszy napęd hybrydowy w klasycznym nadwoziu auta osobowego otrzymał system 4x4. A wszystko jest tak inteligentnie skonstruowane, by połączyć dotychczasową legendarną ekonomikę jazdy z niespotykaną dotąd w osobowych hybrydach tej klasy najwyższą możliwą jakością prowadzenia w każdych warunkach pogodowych. To drogowskaz dla pozostałych miejskich hybryd Toyoty pokazujący, w którą stronę będzie podążał rozwój tej technologii".

W Polsce takie warunki to rzadkość, ale w Skandynawii...
W Polsce takie warunki to rzadkość, ale w Skandynawii...© fot. mat. prasowe

Hybrydowy napęd na cztery koła

Prius Hybrid AWD-i będzie miał klasyczny hybrydowy napęd przedni połączony z napędem tylnej osi realizowanym przez dodatkowy silnik elektryczny o dużym momencie obrotowym. AWD-i włącza się automatycznie, gdy wymagają tego warunki drogowe. Ma wspomagać kierowcę na śliskiej nawierzchni. Jest m.in. włączany zawsze podczas ruszania, do prędkości 10 km/h oraz przy wyższych prędkościach, gdy czujniki kół wykryją poślizg.

Na rynku amerykańskim napęd priusa nazwano AWD-e. U nas ma być AWD-i.
Na rynku amerykańskim napęd priusa nazwano AWD-e. U nas ma być AWD-i.© fot. mat. prasowe

Auto wyposażono w nową baterię niklowo-wodorkową lepiej dostosowaną do pracy w niskich temperaturach, co już sugeruje przeznaczenie tego samochodu. Przy okazji Toyota zakomunikowała, że zwykła wersja w 2019 roku otrzyma nową baterię litowo-jonową.

Dzięki kompaktowej i lekkiej budowie dodatkowego napędu oraz niedużej przestrzeni, jaką zajmuje, auto ma praktycznie tak samo przestronną kabinę pasażerską co wersja klasyczna i porównywalne zużycie paliwa oraz emisję spalin.

Nowe wnętrze Priusa

Przy okazji premiery Priusa z napędem na cztery koła, zaprezentowano pewne zmiany, jakie zajdą w modelu na rok 2019. Poza subtelnymi modyfikacjami wyglądu zewnętrznego – na razie mowa o wersji na rynek amerykański – modernizacji poddano także wnętrze. Nie jest to jednak całkowita nowość, ponieważ taki panel środkowy na desce rozdzielczej pojawił się już w oferowanym w Japonii modelu Touring Select 20th Anniversary Limited.

Toyota Prius 2019
Toyota Prius 2019© fot. mat. prasowe

Kiedy Toyota Prius Hybrid AWD-i w Polsce?

Na to auto trzeba będzie trochę poczekać. Obecnie trwa okres promocji modeli z rocznika 2018, a od lutego przyszłego roku startują premiery rynkowe Corolli oraz RAV4. Po nich kolejna – Toyota Camry. Na chwilę obecną nie wiemy, kiedy czteronapędowy Prius trafi do Polski, natomiast wiemy, że europejski debiut Priusa AWD-i będzie miał miejsce podczas Brussels Motor Show 18 stycznia 2019 roku.

W mojej opinii rynkowo Prius AWD będzie większą niszą, niż ma to miejsce w przypadku uterenowionych kompaktów z napędem na cztery koła. Cena zwykłego Priusa jest już stosunkowo wysoka, dlatego klienci chętniej wybiorą Corollę z napędem hybrydowym, a jeżeli naprawdę będą chcieli kupić hybrydę 4x4, wybiorą RAV4. Mowa oczywiście o Polsce.

Zupełnie inaczej może być na rynkach, na które prawdopodobnie stworzono ten model. Kanada czy Skandynawia to miejsca, w których Prius AWD-i może mieć spore wzięcie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)