To już się dzieje. Chińskie auta stanowiły prawie połowę premier w 2022 roku

NIO ET7
NIO ET7
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | NIO
Aleksander Ruciński

30.12.2022 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy szybko się uczą - wiadomo nie od dziś. Branża elektroniki użytkowej jest tego najlepszym przykładem. Podobny trend widać także w motoryzacji - rok 2022 był rekordowy pod względem chińskich premier.

JATO Dynamics podsumowało 2022 rok pod kątem samochodowych premier. W zestawieniu uwzględniono wyłącznie nowe modele, bez faceliftingów czy tzw. badge engineeringu, gdzie jedno auto oferowane jest pod wieloma markami. Jak się okazuje, w kwestii faktycznych nowości Chińczycy wyprzedzili wszystkich.

Spośród 131 nowych aut pokazanych na świecie po 1 stycznia 2022 roku, aż 62 ma chińskie pochodzenie, co stanowi 47 proc. wszystkich premier. Na drugim miejscu z wynikiem 20 proc. znalazła się Japonia, a Europa (18 proc.) dopiero na trzecim. Dalej mamy USA (10 proc.), Koreę (3 proc.) oraz Indie i Rosję - po 1. proc.

Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że aż 67 aut lub jak kto woli, 51 proc. wszystkich premier stanowiły SUV-y. Na kolejnej pozycji uplasowały się sedany i - co zaskakujące - MPV. To pokazuje, że azjatyckie rynki rządzą się własnymi prawami. W przeciwieństwie do Europy, tamtejsi klienci wciąż cenią sobie klasyczne segmenty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także