Nie chcą pomocy Niemiec. Tesla zrezygnowała z wypłaty miliarda Euro

Nie chcą pomocy Niemiec. Tesla zrezygnowała z wypłaty miliarda Euro

Program dofinansowań ma zmniejszyć wpływ Chin na zelektryfikowaną gałąź motoryzacji
Program dofinansowań ma zmniejszyć wpływ Chin na zelektryfikowaną gałąź motoryzacji
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik
27.11.2021 08:03, aktualizacja: 14.03.2023 14:14

Tesla wycofała swój wniosek o europejską pomoc finansową na budowę fabryki baterii w Grünheide. Amerykanie zrezygnowali tym samym z 1,1 mld euro.

Niemiecka fabryka Tesli powstanie bez pomocy finansowej ze strony Europy, informuje "Automotive News Europe". W styczniu 2021 r. Unia Europejska zaaprobowała program pomocy w rozwoju zaplecza produkcji pojazdów elektrycznych. Głównymi beneficjentami miały być Tesla i BMW. Ta pierwsza miła otrzymać od Niemiec 1,14 mld euro pomocy w związku z budową fabryki baterii trakcyjnych nieopodal Berlina. Niespodziewanie Amerykanie wycofali swój wniosek o dotację.

Taki stan rzeczy potwierdził europejski rzecznik prasowy Tesli. Jednocześnie zaznaczył on, że amerykańska firma trzyma się swoich pierwotnych planów inwestycyjnych. Według szacunków niemieckiego resortu finansów Tesla zainwestuje w Niemczech około 5 mld euro. Jak informują Amerykanie, na budowie fabryki samochodów, która na podstawie wstępnego pozwolenia powstanie obok zakładu produkującego baterie, w ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpił znaczący postęp.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się ostatnia runda publicznych konsultacji, w których lokalna społeczność mogła wyrazić swoje obawy środowiskowe czy związane z planami urbanizacyjnymi dotyczące inwestycji Tesli. W październiku Elon Musk powiedział, że ma nadzieję rozpocząć produkcję samochodów w Niemczech jeszcze przed końcem 2021 r. Jako pierwszy z podberlińskich linii produkcyjnych ma zjeżdżać Model Y. Według planu Muska do końca 2022 r. wydajność fabryki ma wynosić od 5 do 10 tys. sztuk tygodniowo.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)