Volkswagen Transporter T2

Generacja
Volkswagen Transporter T2

Volkswagen Transporter T2 zadebiutował w 1967 roku i jest następcą modelu Volkswagen Transporter T1. Auto, które w Polsce znane jest pod nazwą "ogórek", produkowane było w zakładach zlokalizowanych w Niemczech, Meksyku oraz Argentynie.

W stosunku do poprzednika Volkswagen Transporter T2 stracił charakterystyczną podzieloną przednią szybę i był nieco większy (+100 mm długości) oraz znacznie cięższy od Transportera T1. Zamontowano długie szyby boczne. Mierzący 4505 mm długości, 1720 mm szerokości oraz 2040 mm długości Volkswagen Transporter T2 plasowany jest w segmencie van. Podobnie jak poprzednik był prawdziwym hitem sprzedaży, szczególnie wśród hipisów. W 1968 roku z taśm montażowych zjechał dwumilionowy egzemplarz Transportera, w 1977 roku wyprodukowano łącznie 4,5 mln egzemplarzy tego modelu. W 1971 roku przeprowadzono niewielki facelifting, który obejmował m.in. przeniesienie przednich kierunkowskazów nad reflektory, przy okazji zmieniono ich kształt z okrągłych na kwadratowe.

Volkswagen Transporter T2 oferowany był z szeroką gamą jednostek napędowych. Od 1967 roku montowano motor o pojemności 1,6 l i mocy 47 KM. W 1971 roku został on poddany niewielkim modyfikacjom, dzięki czemu moc wzrosła do 50 KM. Gama silników obejmowała również jednostkę o pojemności 1,7 l i mocy 62 KM oraz 1,8 l o mocy 68 KM.

Dla najbardziej wymagających klientów przygotowano motor o pojemności 2,0 l, generujący 70 KM. Napęd przekazywany był za pomocą 4-biegowej manualnej skrzyni biegów lub 3-stopniowej automatycznej przekładni.

Co ciekawe, standardowe egzemplarze Transportera T2 miały napęd wyłącznie na tylną oś. W 1978 roku pojawiła się możliwość wyposażenia samochodu w napęd na cztery koła, który pozwalał na wykorzystywanie Volkswagena Transportera T2 w bardziej wymagającym terenie.

Od 1976 roku do dziś Transporter T2 wytwarzany jest w Brazylii (na tamtejszym rynku występuje pod nazwą Volkswagen Kombi). Analitycy twierdzą jednak, że produkcja zakończy się w 2012 roku, kiedy system ABS oraz poduszki powietrzne staną się obowiązkowym wyposażeniem w Ameryce Południowej. Pod maską Volkswagena Kombi pracuje 1,4 l silnik napędzany przez alkohol etylowy. W 2006 auto poddano niewielkiemu faceliftingowi, który miał na celu odmłodzenie nadwozia. Ceny Transportera T2 na rynku brazylijskim startują w przeliczeniu na złotówki od około 80 000 zł.

Od końca 2011 roku Volkswagen oferuje sprzedaż modelu Transporter T2 również w Europie, a konkretnie w Holandii. Auto poddano jednak znacznym modyfikacjom konstrukcyjnym i występuje ono wyłącznie w jednej wersji nadwozia, jako Camper. Pod maską znajduje się 1,4 l jednostka o mocy 80 KM, która współpracuje z 4-biegową manualną skrzynią biegów i pozwala na osiągnięcie pierwszej setki po 16 s oraz prędkości maksymalnej 135 km/h. Auto wyceniono na 32 tys. euro, czyli wg kursu z listopada 2011 roku na około 134 000 zł.

Mimo wysokiej ceny zakupu znaleźli się nabywcy na samochód. Chwalą oni Transportera T2 za mnogość wersji nadwoziowych, przestronność oraz ładowność, dostępność części zamiennych i widoczność. Kupującym nie przeszkadzało to, że pod maską pracowały oferujące niewielką moc jednostki napędowe.

Produkcja Volkswagena Transportera T2 została zakończona w 1979 roku. Następcą Volkswagena Transportera T2 jest Volkswagen Transporter T3, który zadebiutował w 1979 roku i produkowany był do 1992 roku w fabrykach zlokalizowanych w Niemczech i RPA.

4.76
Ocena na postawie 31 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaVolkswagen
ModelVolkswagen Transporter
Produkcja od1967
Produkcja do1970

Wybrane wersje Volkswagen Transporter T2

Inne generacje Volkswagen Transporter

Inne modele Volkswagen

Volkswagen Transporter T2: newsy, testy i recenzje

Porozmawiajmy o Elektromobilności z ekspertami Renault.

Volkswagen przekazał 30 Transporterów T6 Straży Pożarnej

... Polskie przedstawicielstwo Volkswagena wspomogło 30 oddziałów ochotniczych straży pożarnych. Do jednostek w całej Polsce trafią 6-osobowe modele Transporter, które z pewnością okażą się przydatnym sprzętem w codziennej służbie. ... 30 ...

5 miesięcy temu

Volkswagen T6.1 ABT to mikrobus, jakiego potrzebujemy

... Dostawczaki i mikrobusy nieczęsto goszczą w tuningowych warsztatach. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak Ford Transit oraz Volkswagen Transporter. Najnowsza odsłona tego drugiego właśnie trafiła ... Topowe odmiany Volkswagena T6.1 wyglądają ...

11 miesięcy temu

Volkswagen Golf R w oficjalnej zapowiedzi. Będzie mocny jak nigdy

... Volkswagen Golf 8 niebawem doczeka się ostrej odmiany R. Jej debiut zaplanowano na 4 listopada 2020 roku. Już dziś jednak wiemy, czego powinniśmy się spodziewać. Duża moc i napęd na 4 koła będą głównymi wyróżnikami tego wariantu. ...

miesiąc temu

Volkswagen Touareg R już w salonach. Polskie ceny modelu

... Chętni mogą już składać zamówienia na najostrzejsze wydanie dużego SUV-a Volkswagena. Touareg R nie jest tani, ale kusi mocą i wyposażeniem. Za podstawowy wariant trzeba zapłacić 395 990 zł. ... Poszukujący mocnego, lecz niepozornie ...

miesiąc temu

Bliski koniec brazylijskiego azylu dla Volkswagena Kombi/T2

... Pierwsze wersje Volkswagena Transportera to legendy motoryzacji. Szczególnie dla rynku brazylijskiego to auto jest czymś więcej niż tylko zwykłym samochodem. Tam, włączając w to odmianę T1 ... oraz wariacje w postaci wersji T1,5, klasyczna ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie