Acura RL KB1

Generacja
Acura RL KB1 Zobacz 5 zdjęć

Produkowana od 2005 roku druga generacja Acury RL to auto z segmentu średnich samochodów luksusowych. Różni się od swojej poprzedniczki bardziej nowoczesnym wyglądem. Przednie lampy zyskały pociągły kształt, a tłoczenia w masce stały się bardziej wyraziste. W lusterkach bocznych pojawiły się lampy kierunkowskazów. Samochód wysmuklał i ma płynniejsze kształty. Zmieniono również wygląd grilla, dzięki czemu auto prezentuje się ciekawiej. Acurę RL uznaje się za amerykański odpowiednik Hondy Legend. Dostępna jest tylko jedna wersja nadwozia – sedan.

Samochód został wyprodukowany z dodatkowo usztywnionej stali. Umiejscowiony z przodu silnik dostępny jest w wersji o pojemności 3,5 l i mocy 290 KM (w latach 2004-2008) oraz 3,7 l i 300 KM (od roku 2009). Oba motory zaliczają się do widlastych ósemek. Występuje w nich pojedynczy wałek rozrządu. Wszystkie warianty mają napęd na cztery koła. Każdą odmianę Acura wyposaża w system SH-AWD wspomagający prowadzenie. Jest on podobny do występującego w Hondzie Prelude SH systemu ATTS.

Acura RL drugiej generacji ma system otwierania i zamykania drzwi oraz startowania silnika bez użycia kluczyka. Wystarczy, że znajduje się on w pobliżu samochodu. Do wyposażenia auta zaliczają się m.in.: rozwinięty system audio, nawigacja z 8-calowym ekranem LED oraz system Bluetooth, pozwalający na rozpoczynanie rozmów przez telefon komórkowy za pomocą sterowania głosowego. Ciekawym rozwiązaniem jest aktywny system lamp przednich, który skręca reflektory zgodnie z torem jazdy pojazdu aż do 20 stopni.

Światła diodowe LED zastąpiły tradycyjne lampy również we wnętrzu samochodu. W 2007 roku poprawiono jakość materiałów wykończeniowych wnętrza – plastikową atrapę drewnianej deski rozdzielczej zastąpiono elementami z prawdziwego drewna klonowego. Do wyposażenia wersji podstawowej dodano kamerę cofania oraz wejście USB i port na iPoda. W trakcie produkcji kolejnych egzemplarzy Acury RL drugiej generacji nieustannie zmieniały się dostępne kolory lakieru karoserii oraz wykończenia wnętrza.

Pojawiło się wiele różnych wersji wyposażenia tego samochodu, co spowodowane było wielką popularnością, jaką cieszył się on na rynku amerykańskim. W 2005 roku Acura RL drugiej generacji trafiła na listę najlepszych samochodów amerykańskiego magazynu motoryzacyjnego „Car and Driver”. Zdobyła również nagrodę redakcji serwisu internetowego CNET.com w kategorii „Najbardziej Zaawansowany Technicznie Samochód”. System SH-AWD został uznany przez redakcję czasopisma „Popular Science” za jedną z najlepszych innowacji wprowadzonych w 2004 roku, a w 2005 roku auto zostało samochodem roku według serwisu CNET.com. Acura przeszła pozytywnie również wiele testów bezpieczeństwa. Jej wyposażenie obejmuje także wiele systemów antywłamaniowych.

Od początku produkcji drugiej generacji modelu RL zanotowano dwie akcje serwisowe. Pierwsza miała miejsce w grudniu 2007 roku i obejmowała część samochodów powstałych w latach 2005-2008. Powodem były wadliwe elementy układu wspomagania kierownicy. Trzy lata później nastąpiła druga akcja, obejmująca auta z roczników 2005-2007. W tym wypadku przyczyną była groźba ewentualnego wycieku z pompy hamulcowej. Do częstych usterek należą problemy z zawieszeniem oraz awarie mechanizmów sterowania szybami bocznymi. Produkowany w Stanach Zjednoczonych sedan jest interesującym połączeniem luksusu z dobrymi osiągami. Ciekawie zaprojektowane wnętrze nie przytłacza ogromem przycisków i pokręteł, potrafi sobą zainteresować. Wygodnie wyprofilowane fotele zapewniają podróżującym wysoki komfort jazdy. Również pasażerowie siedzący na tylnej kanapie nie powinni mieć powodów do narzekania. Bagażnik nie zachwyca pojemnością, jednak nie należy również do najmniejszych. Samochód ten jest doskonałym wyborem dla kierowców lubiących czerpać radość z jazdy - Acura z pewnością ich nie rozczaruje. Model jest wciąż produkowany.

3.89
Ocena na postawie 22 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaAcura
ModelAcura RL
Produkcja od2004
Produkcja do2008

Wybrane wersje Acura RL KB1

Inne generacje Acura RL

Inne modele Acura

Acura RL KB1: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie