Hyundai i45

Model
Hyundai i45 Zobacz 3 zdjęcia

i45 to model luksusowego samochodu produkowanego od 2009 roku przez południowokoreański wielobranżowy koncern Hyundai. Model i45 jest wytwarzany w Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Na niektórych rynkach i45 występuje pod nazwą Sonata. Pierwszej prezentacji i45 Hyundai dokonał w 2009 roku na niemieckim salonie samochodowym Frankfurt Motor Show.

Hyundai i45 jest następcą modelu Sonata i pod taką też nazwą jest dostępny na niektórych rynkach. Wóz jest piątą generacją Sonaty i od wprowadzenia do sprzedaży pierwszej Sonaty auto znacznie urosło, przenosząc się z segmentu samochodów klasy średniej do aut wyższej klasy średniej, gdzie może rywalizować z BMW serii 5 czy Mercedesem-Benzem Klasy E.

Opracowany kosztem 4 lat i 372 milionów dolarów i45 ma nowoczesne, eleganckie i dynamiczne nadwozie. Wóz mierzy 4,8 m długości, a jego przednia część ma charakterystyczne trójkątne reflektory. Przód Hyundaia przywodzi na myśl Mercedesa-Benza Klasy CLS pierwszej serii (C219).
Wóz ma eleganckie wnętrze, w którym dominują skóra i drewno. Przestrzeni dla pasażerów jest bardzo dużo. Z przodu kierowca i pasażer mają do dyspozycji elektrycznie sterowane fotele. Kolumnę kierownicy można regulować w obu płaszczyznach, dzięki czemu osoba prowadząca Hyundaia bez problemu znajdzie optymalną pozycję dla siebie.

Fotele z przodu i kanapa z tyłu są obszerne, dobrze wyprofilowane i zapewniają wysoki komfort podróży. Przestrzeni z tyłu jest pod dostatkiem, przy czym szybciej zabraknie miejsca nad głowami pasażerów niż dla ich nóg.

Hyundai w modelu i45 oferuje bardzo bogate wyposażenie. Na pokładzie są komputer pokładowy, dwustrefowa sterowana elektroniczne klimatyzacja oraz elektrycznie sterowane wszystkie szyby i lusterka (lusterka mają też podgrzewanie).

Południowokoreański producent nie szczędzi też układów zwiększających bezpieczeństwo w aucie. i45 jest wyposażony w dwustopniowe przednie poduszki powietrzne, boczne poduszki powietrze oraz kurtyny gazowe. Do tego dochodzą oczywiście pasy bezpieczeństwa z napinaczami, a także system ABS, ASR i ESP oraz tempomat.

Dzięki bogatemu wyposażeniu z zakresu bezpieczeństwa oraz dobrej konstrukcji Hyundai i45 zapewnia dobrą ochronę swoim pasażerom podczas kolizji drogowej. W badaniach przeprowadzonych przez NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) auto wyprodukowane przed 2 czerwca 2010 roku osiągnęło ogólną ocenę 4 gwiazdek na 5 możliwych (ochronę kierowcy i pasażera przy zderzeniu czołowym oceniono na 3 gwiazdki). NHTSA badała też i45 wyprodukowanego po 2 czerwca 2010 roku i ten wóz osiągnął ogólną ocenę 5 gwiazdek, przy czym ochrona pasażera i kierowcy przy zderzeniu czołowym została oceniona na 4 gwiazdki.

Na samym początku produkcji pod maską Hyundaia i45 montowany był tylko 2-litrowy silnik benzynowy z rodziny Theta, który osiągał moc 162 KM. Z czasem doszła jego turbodoładowana wersja o mocy aż 274 KM.

Na rynku północnoamerykańskim popularniejszy jest motor o objętości skokowej 2,4 l niż mniejszy brat należący do rodziny Theta. Jednostka z pośrednim wtryskiem paliwa rozwija moc 178 KM, a silnik z bezpośrednim wtryskiem zasobnikowym ma 200 KM.

W zależności od rynku i wersji z jednostkami napędowymi łączone są 6-biegowe skrzynie manualne lub 6-biegowe, automatyczne.

Od lutego 2011 roku w Stanach Zjednoczonych jest dostępny Hyundai Sonata (i45) Hybrid. To wóz wyposażony w benzynowy 2,4-litrowy silnik, z którym współpracuje 6-biegowa, automatyczna skrzynia biegów. Napęd jest wspomagany przez 30-kilowatowy silnik elektryczny czerpiący energię z akumulatorów litowo-polimerowych.

W Polsce Hyundai i45/Sonata nie jest oferowany.

4.47
Ocena na postawie 15 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaHyundai
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Hyundai i45

Inne modele Hyundai

D - Inne modele

Hyundai i45: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie