Chevrolet Opala

Model
Chevrolet Opala Zobacz 2 zdjęcia

Opala to samochód osobowy zaliczany do klasy średniej, który był produkowany pod marką Chevrolet przez brazylijski oddział koncernu General Motors (General Motors do Brasil). Model był dostępny na południowoamerykańskim rynku przez ponad 20 lat – od 1969 do 1992 r.

Chevrolet Opala – najważniejsze informacje

Wygląd Chevroleta Opali był w dużym stopniu inspirowany nadwoziem Opla Rekorda C oraz Opla Commodore A. Poza tym w konstrukcji Chevroleta Opali można było doszukać się całkiem sporej ilości stylistycznych rozwiązań zaczerpniętych z samochodów marki Holden.

Model produkowany przez General Motors do Brasil występował w trzech typach nadwozia, czyli jako:

  • Chevrolet Opala sedan;
  • Chevrolet Opala coupe;
  • Chevrolet Opala kombi (znany pod nazwą Chevrolet Opala Caravan).

Co ciekawe firma Chevrolet produkowała również Opalę w luksusowym wydaniu. Chcąc odróżnić tę wersję od standardowo wyposażonych egzemplarzy auta, sprzedawała ją pod nieco zmienioną nazwą: Chevrolet Opala Diplomata. Taki samochód zaczął być jednak produkowany dopiero w 1979 r.

Wariant modelu o zupełnie innej charakterystyce stanowił Chevrolet Opala SS. Był to pojazd o zdecydowanie bardziej sportowym sznycie i w związku z tym bywał wykorzystywany w wyścigach.

O tym, że Chevrolet Opala to udany samochód, świadczy fakt, że przez wiele lat poruszali się nim funkcjonariusze brazylijskiej policji stanowej. Poza tym w latach 70. Chevrolet Opala był także wykorzystywany przez tajnych agentów obecnych w Brazylii ze względu na panującą tam wówczas dyktaturę wojskową. Ponieważ pojazd uchodził za solidny i tani w utrzymaniu, korzystało z niego również wielu taksówkarzy.

Chevrolet Opala – historia

Przez ponad 40 lat swojej działalności koncern General Motors do Brasil zajmował się głównie wytwarzaniem lekkich ciężarówek, a w jego fabrykach przez ten czas nie powstało ani jedno auto osobowe. W połowie lat 60. szefowie firmy zdecydowali, że pojazd o takiej charakterystyce zostanie wreszcie wyprodukowany.

Na początku problemem było jednak ustalenie, czy ma być to auto w stylu północnoamerykańskim, czyli duże i dość drogie, czy w stylu niemieckim – mniejsze i tańsze, inspirowane Oplami, które dzięki importowi powoli zaczynały pojawiać się na brazylijskich drogach. Ostatecznie zwyciężył ten drugi koncept, którego efektem był właśnie Chevrolet Opala.

O pracach nad pierwszym w swojej historii samochodem osobowym brazylijska filia General Motors poinformowała na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej, która odbyła się 23 października 1966 r. w Sao Paulo. Wtedy nazwa "Chevrolet Opala" jednak jeszcze nie padła. Szefowie koncernu ujawnili jedynie, że nowy samochód powstaje w ramach "Projektu 676".

Chevrolet Opala w zasadzie jeszcze przed pojawieniem się w salonach samochodowych wzbudził spore kontrowersje. Chodziło o jego nazwę. Słowo "Opala" zostało bowiem odebrane jako świadoma kombinacja nazw "Opel" i "Impala" (odnoszącej się do produkowanego już wcześniej modelu Chevroleta). W odpowiedzi na te zarzuty przedstawiciele General Motors do Brasil stwierdzili, że pod uwagę brano tysiące różnych nazw, z których tę ostateczną wybrał pewien dziennikarz.

Zdaniem niektórych nazwa Chevroleta Opali wywodzi się po prostu od słowa "opal", które stanowi określenie drogiego kamienia szlachetnego.

Chevrolet Opala – dane techniczne

Chevrolet Opala posiadał napęd na tylne koła, który był przenoszony nie tylko za pomocą tradycyjnych, ręcznych skrzyń biegów, ale również automatycznych. Manualne przekładnie montowane w Chevrolecie Opali posiadały od 3 do 5 stopni, zaś automatycznie skrzynie biegów były 3- i 4-stopniowe.

Jeszcze większe zróżnicowanie panowało wśród silników Chevroleta Opali. Pod maską tego samochodu na przestrzeni 23 lat zamontowano w sumie aż 11 jednostek napędowych – zarówno 4-, jak i 6-cylindrowych. Najmocniejszym motorem Chevroleta Opali był model 250-S, który został wprowadzony w 1974 r. Miał on 4.1 l pojemności skokowej i 169 koni mechanicznych (KM) mocy. Najsłabszy był z kolei 2.5-litrowy silnik oznaczony symbolem 151 o mocy 98 KM.

4.28
Ocena na postawie 32 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Chevrolet

D - Inne modele

Chevrolet Opala: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie