Toyota Corolla Verso

Model
Toyota Corolla Verso Zobacz 4 zdjęcia

Corolla to model kompaktowego samochodu (segment C) produkowanego przez japoński koncern samochodowy Toyota Motor Corporation od 1966 roku. Od rozpoczęcia produkcji Toyota zaprezentowała już 10 odsłon Corolli. Corolla jest jednym z najpopularniejszych samochodów na całym świecie. Pod względem sprzedaży ustępuje tylko Volkswagenowi Garbusowi.

Verso była szczególną odmianą nadwoziową Toyoty Corolli. W Europie Corolla Verso znana jest od 2001 roku, jednak pierwsze auto o tej nazwie będące również małym vanem pojawiło się na japońskim rynku już w 1997 roku i było technicznie spokrewnione z Toyotą Avensis.

Pojazd, znany jako pierwsza seria Corolli Verso, na Starym Kontynencie pojawił się w 2001 roku, a został opracowany na bazie Toyoty Corolli dziewiątej generacji.

Wyróżniał się przede wszystkim innym nadwoziem oraz innym zagospodarowaniem wnętrza. Miał jednobryłową karoserię typu van. W wyglądającej nowocześnie, ale nie wybijającej się spośród masy innych wozów tego typu Corolli Verso projektanci nie zdecydowali się na użycie przesuwnych drzwi. Do środka wchodziło się przez normalnie otwierane, dość szerokie drzwi.

W środku miejsca wystarczało dla pięciu osób. Przestrzeni było sporo zarówno na nogi, jak i nad głowami. Podniesione nadwozie gwarantowało miejsce nad głowami, a na nogi dodatkową przestrzeń wygospodarowano, ustawiając siedziska pod nieco innym kątem i wyżej niż w zwykłych samochodach. Sposób siedzenia przypominał ten, który znany jest dobrze z domowych krzeseł i dzięki któremu miejsca na nogi potrzeba znacznie mniej niż normalnie.

Pod maską Corolli Verso instalowano trzy silniki, przy czym dwa z nich były jednostkami benzynowymi. Mniejsza z nich o objętości skokowej 1,6 l miała moc 110 KM, a większa, zapewniająca lepsze osiągi, rozwijała moc 136 KM uzyskiwaną z 1,8 l objętości skokowej. Miłośnicy oszczędnej jazdy mogli kupić Verso z tylko jednym motorem wysokoprężnym. Był to silnik D4-D o objętości 2,0 l, który miał zaledwie 90 KM. Napęd przenoszony był tylko na przednie koła.

Corolla Verso pierwszej generacji (w Europie) nie odniosła zbyt dużego sukcesu na Starym Kontynencie i już w 2009 roku japoński producent zdecydował się wycofać ten model z większości rynków.
Rok później zadebiutowało nowe auto. Był to samochód znacznie większy, bo dłuższy o 10 cm, i mógł przewieźć nawet siedem osób.

Karoseria Corolli Verso stała się bardziej kanciasta, podobnie jak w przypadku Toyoty Auris. Ponownie nie zdecydowano się na zastosowanie drzwi przesuwnych z tyłu i pozostawiono konwencjonalne.
Wnętrze było dużo obszerniejsze niż w poprzedniczce. Miejsca dla pięciu pasażerów było aż nadto. Z tyłu samochodu producent dodał dwa siedzenia, na których mogły podróżować przede wszystkim dzieci. Oczywiście dwa dodatkowe fotele zabierały część przestrzeni bagażowej. Deska rozdzielcza została lepiej zagospodarowana i wykonana z lepszych materiałów. Podobnie zresztą było z siedzeniami, które stały się wygodniejsze i większe.

W porównaniu ze starszym autem Toyota powiększyła paletę silników. Wśród jednostek benzynowych nadal były dwa motory – mniejszy miał 1,6 l i 110 KM, a większy 1,8 l i 129 KM mocy maksymalnej – ale zamiast jednego diesla pojawiły się dwa. Od początku produkcji oferowany był 2,2-litrowy silnik o mocy aż 177 KM, który gwarantował bardzo dobre osiągi Verso. Do 2006 roku klienci mogli nabyć też 2-litrowca o mocy 116 KM, który przy okazji faceliftingu został wyparty przez 2,2-litrową jednostkę o mocy 136 KM.

Corolla Verso należała do bezpiecznych samochodów. Podczas testowego czołowego zderzenia przeprowadzonego przez Euro NCAP Verso uzyskało maksymalny wynik pięciu gwiazdek. Wynikało to nie tylko z tego, że miało sztywną strukturę. Oferowało też bogate wyposażenie podstawowe, obejmujące w większości krajów przednie i boczne poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera czy ABS z EBD. W wyposażeniu dodatkowym znajdowały się: klimatyzacja automatyczna, ESP, tempomat i inne elementy zwiększające nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do starszej siostry (wytwarzana w Japonii) nowa Corolla Verso była produkowana w Turcji, co nieco obniżało jej cenę, choć ta i tak nie należała do niskich.

W 2009 roku Toyota zakończyła wytwarzanie modelu Corolla Verso. Auto nie ma bezpośredniego następcy, jednak jego miejsce zajął model Verso, który jest oparty technicznie na Toyocie Avensis.

3.60
Ocena na postawie 27 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaToyota
TypSamochód osobowy

Generacje Toyota Corolla Verso

Inne modele Toyota

Toyota Corolla Verso: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie