Do końca 24h Le Mans 2019 zostało

Morgan Aero 8

Model
Morgan Aero 8 Zobacz 2 zdjęcia

Morgan Aero 8 jest sportowym autem zaprojektowanym przez Matthew Humphriesa produkowanym przez Morgan Motor Company w swojej fabryce w Anglii (Malvern Link) w okresie 2001 – 2010 i od 2015 roku do dziś.

Morgan Aero 8 – historia

Morgan Aero 8 na stałe zapisał się kartach historii motoryzacji ze względu na fakt, że był to pierwszy całkowicie od nowa zaprojektowany Morgan od 1964 roku oraz pierwszy, który ma aluminiowe wykończenia w przeciwieństwie do klasycznego stylu marki, która słynęła z zastosowania w takich przypadkach drewna. Co więcej, Morgan Aero 8 chwalony był za osiągi oraz przeprojektowane nadwozie, które jednak nie wszystkim przypadło do gustu pod względem kształtu. Krytykowano szczególnie ostre krawędzie auta, które wówczas były niezwykle modne, przez co korzystało z nich również wiele innych marek. To, co również wyróżnia ten model na rynku to obecność kilku wersji, które różnią się od siebie doborem podzespołów. Przykładem na to może być Morgan Aeromax, który jest wersją coupe modelu Aero 8.

Morgan Aero 8 – dane techniczne

Pierwszym silnikiem, który zasilał Morgana Aero 8, był popularny V8, stworzony przez niemieckie BMW. Jednostkę charakteryzowała pojemność 4400 cc obsługiwana przez 6-biegową manualną przekładnię przy napędzie przełożonym na tylną oś. Dzięki temu auto posiada znacznie lepszy rozkład masy, dokładniejszy skrzyni biegów i kierownicy oraz większy promień skrętu. Co więcej, układy te współpracy z zawieszeniem, które w przypadku tylnej osi było całkowicie niezależne i wyposażone w dodatkowe absorbery, które współdziałały ze sportowymi hamulcami AP Racing.

Morgan Aero 8 – wyposażenie

Morgan Aero 8 to sportowe auto, mimo to producent zadbał o wysoki komfort podróży. Dzięki temu samochód posiada przestronne wnętrze, które w przedniej części wypełnia szeroka deska rozdzielcza wyposażona w przyciski regulujące klimatyzację oraz nawiewy. Ponadto, Morgan Aero 8 posiada wyraźne zegary, które dodatkowo podświetlone łatwo odczytać nawet podczas nocnej jazdy.

Morgan Aero 8 – rozmiary

jak przystało na sportowe auto, konstrukcja nadwozia charakteryzowała się długością 4120 mm, przy szerokości 1770 mm i wysokości 1200 mm. Natomiast to, co wyróżnia Morgana Aero 8 to podwozie, które przełożyło się na aż 2530 rozstawu osi i dość dużą masę własną jak na sportowe auto czyli 1132 kg. Na szczęście producent pomyślał o wszystkim, dlatego kierowca ma do dyspozycji zbiornik paliwa o pojemności 70 litrów, przez co auto przy ekonomicznej jeździe sprawdzi się również podczas pokonywania dłuższych tras międzymiastowych.

Morgan Aero 8 – osiągi

Przeznaczeniem Morgana Aero 8 była szybka jazda, a nawet kolejne rekordy prędkości, co przejawiało się w prędkości maksymalnej na poziomie 270 km/h, przy czym Morgan Aero 8 do setki rozpędzał się w ok. 4 sekundy.

Morgan Aero 8 – osiągnięcia sportowe

Morgan Aero 8 to model, którym dwukrotnie udało się ukończyć słynny 24-godzinny Rajd Le Mans w 2002 i 2004 roku. Ponadto, auto stale wykorzystywane jest przez teamy w rajdach FIA GT i British GT, a w specjalnej wersji z silnikiem BMW wzięło udział w 12 Hours of Serbing (2004) i Bathurst 24 Hour (2003).

4.92
Ocena na postawie 20 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMorgan
TypSamochód osobowy
SegmentG

Generacje Morgan Aero 8

Inne modele Morgan

G - Inne modele

Morgan Aero 8: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie