Lincoln Town Car

Model
Lincoln Town Car Zobacz 9 zdjęć

Lincoln Town Car zasłynął jako pierwszy sedan na świecie, który zdobył maksymalne pięć gwiazdek w każdej kategorii amerykańskich testów zderzeniowych. Ten luksusowy bestseller sprzedaży na amerykańskim rynku produkowano w trzech generacjach w latach 1981-2011.

W Europie da się upolować jeden z używanych, nieco starszych modeli Lincolna Town Car już za niecałe 9 tysięcy złotych. Samochodowi z połowy lat 90. lub starszemu warto się przyjrzeć pod kątem korozji, nawet w okolicy chromowanych elementów Lincolna Town Car, a także przy listwach.

Lincoln Town Car – dane techniczne

Lincoln Town Car jest przedstawicielem wyższej klasy średniej samochodów osobowych. Ta flagowa limuzyna koncernu Ford to sedan, bazujący na modelu Ford Crown Victoria. Lincoln Town Car wyposażony został w napęd na tylną oś, automatyczną skrzynię biegów, 4 drzwi oraz 5-6 siedzeń. Wymiary Lincolna Town Car wynoszą 5,49 metra (wersja standardowa) bądź przeszło 8,5 metra (wersja przedłużona) długości, a masa całkowita pojazdu to 2020 kilogramów. Zbiornik na paliwo pomieści około 65 litrów benzyny.

Miękkie zawieszenie Lincolna Town Car idealnie sprawdza się na amerykańskich drogach, ale niestety niekoniecznie nadaje się do użytku w Europie. Wersja przedłużona wykorzystywana jest jako limuzyna, do przewozu w luksusowych warunkach nawet 14 osób.

Lincoln Town Car – spalanie i silnik

Benzynowy i ośmiocylindrowy silnik Lincolna Town Car (V8) ma zazwyczaj pojemność 4601 cm3. Ilość koni mechanicznych pod maską tego modelu Lincolna to 190-239, a maksymalna moc określana jest na 140-162 kW. Lincoln Town Car osiąga maksymalną prędkość 177 km/godzinę, do setki przyspiesza natomiast w 9,5 sekundy. Nie jest to jednak pojazd stworzony do typowo sportowej, dynamicznej jazdy.

Spalanie Lincolna Town Car kształtuje się na poziomie 12,3-14,1 litra paliwa. Przykładowo silnik 5.0 z152 KM spala na 100 kilometrów w cyklu mieszanym przeciętnie 12,4 litra benzyny. Silnik 4.6 z 210 KM zużyje około 14,1 litra benzyny, a przy zamontowanej instalacji LPG – 13,2 litra gazu.

Lincoln Town Car – opinie

Lincoln Town Car posiada wiele cech wspólnych z amerykańskimi taksówkami i radiowozami. Ten słynny krążownik szos to sprzedawany w USA i Kanadzie (znanych z dobrych nawierzchni) najdłuższy seryjnie produkowany sedan. Lincoln Town Car uchodził jeszcze niedawno za pojazd dla amerykańskich milionerów, obecnie jego dostępność cenowa jest zdecydowanie wyższa, także w naszym kraju.

Niewielka moc sporego silnika Lincolna Town Car jest wystarczająca jak na te wymiary auta. Układ napędowy pojazdu ma opinię trwałego, bezawaryjnego i oszczędnego (choć oczywiście spalanie uzależnione jest od kierowcy i warunków na drogach), a pracuje dosyć cicho i bez wysiłku. Tylny napęd Lincolna Town Car bije na głowę Cadillaca. Fabrycznie zamontowane w samochodzie nagłośnienie jest bardzo dobrej jakości. Komfort jazdy bezpiecznym i solidnym Lincolnem Town Car odczuwa się na przednim oraz tylnym siedzeniu, a do pojemnego bagażnika zmieści się naprawdę sporo.

Szybkie fakty
MarkaLincoln
TypSamochód osobowy

Generacje Lincoln Town Car

Inne modele Lincoln

Lincoln Town Car: newsy, testy i recenzje

Goodyear - konferencja

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie