Lamborghini Jalpa

Model
Lamborghini Jalpa Zobacz 5 zdjęć

Lamborghini Jalpa to auto sportowe produkowane we Włoszech w latach 1981-1988. Samochód został zaprojektowany przez firmę Bertone.

Lamborghini Jalpa - informacje ogólne

Lamborghini Jalpa było 2-drzwiowym coupe zaliczanym do segmentu G. Była to zmodernizowana wersja modelu Silhouette. Samochód z założenia miał przyciągać klientów atrakcyjną ceną oraz lepszą dostępnością. Plany udało się w dużej mierze zrealizować. Lamborghini Jalpa było udanym modelem, który sprzedał się w 419 egzemplarzach. W porównaniu do poprzednika sprzedano o 365 sztuk więcej.

W 1984 roku w samochodzie wprowadzono kilka poprawek. Prostokątne, tylne światła Lamborghini zamieniono na okrągłe, a plastikowe, czarne elementy nadwozia przemalowano na kolor karoserii.

Nazwa samochodu pochodzi od jednego z walczących byków. Założyciel firmy był wielbicielem tych zwierząt, stąd też większość nazw modeli była nimi inspirowana.

Jalpa to samochód uniwersalny, który oprócz jazdy po torze rajdowym sprawdzał się w warunkach miejskich. Zawdzięczał to głównie polepszonej widoczności w kabinie oraz dobremu prowadzeniu przy niskiej prędkości.

Auto chętnie wykorzystywano w hollywoodzkich filmach akcji takich jak m.in Rocky IV lub Miami Vice.

Produkcję modelu zakończono w 1988 roku na wniosek nowego właściciela Lamborghini, którym został koncern Chrysler.

Lamborghini Jalpa - dane techniczne

Lamborghini Jalpa zostało wyposażone w 3.5-litrowy silnik V8 o mocy 255 KM. Maksymalna prędkość Jalpy wynosiła 246 km/h. Napęd w aucie był przenoszony na tylną oś za pośrednictwem 5-biegowej, manualnej skrzyni biegów.

Samochód w porównaniu do swojego poprzednika był nieco większy i cięższy. Masa pojazdu wzrosła z 1240 do 1507 kg. Nadwozie miało 4330 mm długości, 1880 mm szerokości oraz 1140 mm wysokości.

Cena nowego Lamborghini Jalpa wynosiła 26.001 funtów. Obecnie znalezienie modelu na rynku wtórnym jest niezwykle trudne.

4.68
Ocena na postawie 10 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaLamborghini
TypSamochód osobowy

Inne modele Lamborghini

Lamborghini Jalpa: newsy, testy i recenzje

Trzecia Rewolucja Volkswagena. ID. 3 kontra jego duchowi poprzednicy.

Lamborghini Aventador SVJ może zgubić koło - akcja serwisowa

... Wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Niedawno pisaliśmy o Ferrari 812 Superfast z odpadającą tylną szybą. Teraz dołącza do niego Lamborghini Aventador SVJ, w którym problem wygląda znacznie poważniej, gdyż dotyczy układu zawieszenia. ...

miesiąc temu

Otwieramy zestaw Lego z Lamborghini Sianem

... Lamborghini Sian wzbudził zainteresowanie nie tylko na salonie samochodowym we Frankfurcie, ale również... w światku kolekcjonerów Lego. Zestaw z tym samochodem ma ponad 3 tys. elementów. Sprawdziłem, co jest w środku. ... Nie będę ukrywał - nie ...

2 miesiące temu

Stefano Domenicali odszedł z Lamborghini. Trafi do Formuły 1

... Dyrektor zarządzający Lamborghini, Stefano Domenicali, pożegnał się z firmą i przyjął propozycję Liberty Media, gdzie zajmie się rozwojem i promocją Formuły 1. Ta zmiana budzi spore zainteresowanie, nie tylko samych zespołów, ale i analityków ...

2 miesiące temu

Lamborghini Diablo z filmu o przygodach Bonda trafiło na sprzedaż

... Lamborghini Diablo to coraz bardziej poszukiwany youngtimer, szczególnie gdy mówimy o egzemplarzach z ciekawą historią. Ten z pewnością do takich należy, wystąpił bowiem w filmie "Śmierć Nadejdzie Jutro", w którym główną rolę grał Pierce ...

4 miesiące temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie