Ford Bronco

Model
Ford Bronco Zobacz 2 zdjęcia

Ford Bronco jest flagową serią SUV-ów Ford Motor Company produkowaną od 1966 roku do dzisiaj (obecnie 6. generacja). Największą konkurencją pierwszego modelu był Jeep CJ-5, Dodge Ramcharger i Chevrolet K5 Blazer, a samo auto wyróżniała stworzona przez konstruktorów Forda dedykowana platforma podłogowa.

Ford Bronco – historia powstania

Pomysł na powstanie nowego SUV-a w ofercie Forda zapoczątkował Donald N. Frey – kierownik ds. Produktu (odpowiedzialny również za projekt Forda Mustanga), a pomagali mu konstruktorzy Paul G. Axelrad oraz Lee Lacocca. Pierwotnie Ford Bronco miał konkurować jako duży miejski SUV z takimi modelami jak np. Jeep CJ-5 czy Harvester Scout, tymczasem najnowsze generacje to off-roadery w wersji dwudrzwiowej. Wracając jednak do początków – Ford Bronco zadebiutował z dobrymi wynikami sprzedaży, jednak po wejściu na rynek bardziej mobilnych SUV-ów: International Scout II czy Jeep Cherokee użytkownicy zwrócili się w ich stronę na rzecz spadku popularności Forda Bronco.

Ford Bronco – podwozie

Pierwsze modele Forda Bronco budowane były na podstawie platformy podłogowej specjalnie opracowanej przez inżynierów na potrzeby nowego SUV-a. W ten sposób powstało podwozie z rozstawem osi na odległość między modelami CJ-5, a Scoutem w ten sposób, aby pasowało do nadwozia w typie box-on-frame o skrzynkowym przekroju. Co więcej, aby uprościć produkcję i obniżyć jej koszty zdecydowano o wyposażeniu Forda Bronco w napęd na cztery koła z przesuniętą skrzynią rozdzielczą Dana 20 i standardowymi piastami blokującymi. W ten sposób pojazd z tyłu dysponował osią o długości 9-cali i napędem Hotchkiss oraz piórowymi resorami, a z przodu zainstalowano układ Dana 44. Ciekawostką jest także fakt, że w przeciwieństwie do systemu Twin-Belek, który wykorzystano w większości ciężarówek Forda, w przypadku Bronco użyto specjalnie zaprojektowanych ramion, aby połączyć amortyzowaną przednią oś z poprzecznym drążkiem, co przełożyło się na promień skrętu o zasięgu 34 stopni. Dodano również innowacyjne wówczas resory pneumatyczne z przodu.

Ford Bronco – układ napędowy

Ford Bronco podczas debiutu w 1966 roku wyposażony był w silnik przeniesiony z Forda Falcona z mocą na poziomie 105 KM. W przypadku Bronco został od dodatkowo zmodyfikowany przy pomocy podnośników z zaworami oraz 6-litrowej miski olejowej z wysokowydajną pompą paliwową i nowego gaźnika z kompensacją. Ponadto kilka miesięcy później w marcu w układzie napędowym Forda Bronco wprowadzono pierwsze udoskonalenia w postaci wydajnych silników V8 i mocy na poziomie 200 KM oraz 289 cali sześciennych. W przypadku przekładni, podczas premiery Ford Bronco dostępny był wyłącznie z 3-biegową przekładnią i modyfikowaną kolumną. Zabieg ten miał na celu obniżenie kosztów produkcji SUV-a.

Ford Bronco – nadwozie

Pierwsza wersja Forda Bronco charakteryzowała się uproszczoną konstrukcją, która była prosta, a co za tym idzie ekonomiczna – stąd płaskie elementy w postaci zderzaków, szyb i symetrycznych drzwi. Ponadto od 1966 roku Ford udostępniał użytkownikom trzy wersje nadwozia, w tym 2-drzwiowy wagon oraz roadster w cenie ok. 17.500 USD. Co więcej, w przypadku podstawowej wersji użytkownik miał do dyspozycji takie elementy wyposażenia jak m.in.: tachometr, radio CB, fotele kubełkowe umieszczone w przedniej części czy funkcjonalne dodatki w postaci: wciągarki, pługu śnieżnego, dodatkowego zbiornika gazu, haku holowniczego. Oprócz tego, ze względu na drogowe przepisy federalne Ford Bronco wyposażony został w boczne światła, światła cofania i dodatkowe światła przeciwmgielne. Pierwsze zmiany nadwozia wprowadzone zostały w 1967 roku, kiedy Ford wprowadził pakiet sportowy dedykowany Bronco w wersji wagon obejmujący m.in. takie elementy jak: zewnętrzne chromowane wykończenia, pokrowce na koła, pakiet oraz czerwony napis Ford Grille. Rok później w 1977 roku dodano również zewnętrzne pokrywy zbiornika paliwa do połączone z nadwoziem przy pomocy specjalnych zawiasów.

Ford Bronco - wymiary

Ford Bronco wyróżniał się spośród innych terenowych modeli przedłużoną konstrukcją, dzięki czemu samochód miał 4580 mm długości, przy szerokości 2014 mm i wysokości 1918 mm. Całość osadzona była na dedykowanej platformie podłogowej Forda z rozstawem osi na odległość 2642 mm. To wszystko sprawiło, że masa całkowita Forda Bronco wyniosła od 2115 do 2140 kg. Na koniec warto dodać, że Ford Bronco wyposażony został w zbiornik paliwa o pojemności 75 litrów.

Ford Bronco – sporty motorowe

W 1965 roku uznany w branży inżynier Bill Strope specjalizujący się w tworzeniu wyścigowych samochodów utworzył team Broncos, który konkurować miał w długodystansowych zawodach terenowych. W ten sposób kierowcy prowadząc Forda Bronco, wzięli udział w prestiżowych rajdach: Mint 400, Baja 500 oraz Mexican 1000. Dzięki wysokim lokatom i zainteresowaniu użytkowników Ford w 1971 roku udostępnił do sprzedaży pakiet ''Baja Bronco'', który zawierał: rozbłyski błotników, opony Gates Commando, wzmocnione zderzaki, wspomaganie układu kierowniczego, specjalnie zaprojektowane koło kierownicy oraz charakterystyczny dla wyścigowych modeli lakier w kolorze: białym, czarnym, czerwonym i niebieskim. Ford Bronco w tej wersji kosztował o 3.500 USD więcej niż w podstawowej, co przełożyło się na 650 sprzedanych egzemplarzy w ciągu kolejnych czterech latach. W 1966 roku Doug Nash stworzył zmodyfikowaną wersję Forda Bronco przeznaczoną do drag-racingu czyli wyścigów na jedną czwartą mili. Pojazd uzyskiwał dobry czas w okolicach ośmiu sekund, jednak producenci zrezygnowali z niego, kiedy związek motorowy zabronił wykorzystywania w rajdach aluminiowych ram.

4.00
Ocena na postawie 14 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy
SegmentI

Generacje Ford Bronco

Inne modele Ford

I - Inne modele

Ford Bronco: newsy, testy i recenzje

Volvo S60 Polestar Engineered, czyli auto zgodne z koncepcją zero energy waste

Dziedzictwo Forda Bronco – samochód nie mniej istotny niż Mustang

... Choć Bronco jest modelem w Europie mało znanym, w połowie lat 60. był dla Forda nie mniej istotny niż Mustang. Miał dać Amerykanom to, co już dał Jeep, ale w lepszej formie. Miał być pierwszym masowym SUV-em. Dziś można powiedzieć, że stał się ...

3 miesiące temu

680-konny Ford Bronco. Wspaniały restomod

... Klasyczne samochody ubogacone współczesną techniką, zwane restomodami, zostały spopularyzowane głównie dzięki pojazdom sportowym takim jak chociażby Porsche 911. Twórcy restomodów coraz częściej jednak sięgają także po terenówki. Dobrym ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie