Chevrolet Blazer

Model
Chevrolet Blazer Zobacz 5 zdjęć

Ten iście amerykański pick-up pochodzi z czasów, kiedy samochody produkowano jeszcze ze stali, a ich główną zaletą miała być solidność i niezniszczalność. Produkcja Chevroleta Blazera ruszyła w 1969 roku. Pierwszą generację Chevroleta Blazera montowano co prawda tylko przez cztery lata, ale drugą produkowano aż przez 19.

Pierwsze modele Chevroleta Blazera produkowano na skróconej ramie full-size pick-upa K10, dlatego samochód oznaczano jako K5. Dostępne były też modele C5, C10, w których zastosowano inne rodzaje napędu. Chevrolet Blazer z oznaczeniem K miał napęd 4WD, a wersja C - 2WD.

Napęd Chevroleta Blazera

W pierwszych latach produkcji Chevroleta Blazera dostępna była tylko opcja z napędem na cztery koła. Począwszy od 1970 roku, Chevrolet Blazer był też dostępny jako auto z napędem na tylne koła. Wersję 2WD Chevroleta Blazera sprzedawano przez 13 lat, a po ich upływanie zaniechano produkcji.

Nadwozie Chevroleta Blazera

Konstrukcja nadwozia w Chevrolecie Blazerze jest bardzo nietypowa. Ten pick-kup można by określić mianem półkabrioletu, ponieważ tylko przednia część samochodu jest zabudowa sztywnym dachem. Tył Chevroleta Blazera (tylna kanapa i bagażnik) jest natomiast osłonięty zdejmowanym dachem z tworzywa.

Pierwsza generacja Chevroleta Blazera i modele z początków produkcji drugiej generacji miała dach zdejmowany w całości. Rozwiązanie to porzucono jednak w 1976 roku ze względów bezpieczeństwa.

Zważywszy na możliwość zdjęcia dachu, nietypowe rozwiązanie musiało też być zastosowane w projekcie bagażnika Chevroleta Blazera. Do części bagażowej samochodu można było się dostać po opuszczeniu tylnej szyby, która mieściła się w klapie bagażnika. Szybko jednak okazało się, że nie jest to rozwiązanie do końca funkcjonalne, ponieważ ciężar tej szyby był zbyt duży, żeby mogły go udźwignąć małe silniczki obsługujące mechanizm opuszczania szyb w Chevrolecie Blazerze.

Chevrolet Blazer w wersji militarnej M1009

Żaden z dostępnych w Stanach Zjednoczonych samochodów nie kojarzy się z tamtejszym rynkiem motoryzacyjnym tak bardzo jak pick-up, a Chevrolet Blazer należał do najbardziej cenionych aut w tej grupie. Jego bezawaryjność i niezawodność doceniło nawet wojsko amerykańskie, zamawiając specjalną militarną wersję Chevroleta blazera M1009.

Chevrolet Blazer M1009 różnił się od cywilnych wersji tego modelu w kilku aspektach. Nie montowano w nim klimatyzacji, reflektory przyciemniono, a w resorach zastosowano dodatkowe pióra. Ponadto karoseria Chevroleta Blazera M1009 miała kamuflażowy kolor zielony lub oliwkowy.

Silnik Chevroleta Blazera M1009 musiał być mocniejszy niż ten stosowany w cywilnych modelach. Dlatego w wersji M1009 montowano wyłącznie silniki wysokoprężne o pojemności 6.2 l. Co ciekawe Chevrolet Blazer w opcji militarnej był też wykorzystywany przez niektóre jednostki policji i Gwardii Narodowej.

Chevrolet Blazer w wersji fabrycznego kampera - Chalet

Amerykanie uwielbiają podróżowanie kamperami i przyczepami kempingowymi. Chevrolet Blazer Chalet był właśnie takim samochodem z podnoszoną zabudową mieszkalną. Rozwiązanie to okazało się nie do końca trafionym i w tym segmencie zdecydowanie lepiej wypadał bliźniaczy model Chevroleta Blazera - GMC Jimmy, którego wersja turystyczna nosiła nazwę Casa Grande.

Dostępność Chevroleta Blazera

Chevrolet Blazer cieszył się taką popularnością wśród Amerykanów, że w szczytowym momencie jego produkcja osiągnęła ponad 90 tys. sztuk. Mogłoby się więc wydawać, że dostępność Chevroleta Blazera dzisiaj będzie wprost nieograniczona. Nic bardziej mylnego.

Z uwagi na wiele zalet Chevroleta Blazera bardzo często wybierano go na pierwszy samochód dla świeżo upieczonych kierowców. Służył też do realizacji zadań ekstremalnych i jako "samochód roboczy", a to wszystko doprowadziło do tego, że niewiele zachowało się w pełni sprawnych modeli Chevroleta Blazera.

5.00
Ocena na postawie 26 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentI

Generacje Chevrolet Blazer

Inne modele Chevrolet

I - Inne modele

Chevrolet Blazer: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie