Chrysler Concorde

Model
Chrysler Concorde Zobacz 3 zdjęcia

Chrysler Concorde to samochód osobowy uznawany za przedstawiciela klasy średniej-wyższej, który był dostępny z tylko jednym typem nadwozia – 4-drzwiowym sedanem.

Chrysler Concorde – najważniejsze informacje

Produkcja Chryslera Concorde'a ruszyła w 1992 r., ale do salonów samochodowych model trafił w następnym roku. Jedyny zakład, który wytwarzał Chryslery Concorde'y, znajdował się w Kanadzie, w mieście Brampton.

Concorde jest przełomowym modelem w historii Chryslera, ponieważ to właśnie w tym samochodzie po raz pierwszy zastosowano design zwany Cab-Forward. W związku z tym kabina pasażerska Chryslera Concorde'a została delikatnie wysunięta do przodu. Frontową szybę auta nachylono z kolei pod bardzo ostrym kątem w stosunku do jego maski.

Samochodami, które pod względem rozwiązań stylistycznych uchodziły za "krewnych" Chryslera Concorde'a, są Dodge Interpid, a także Eagle Vision. Różniły się one od niego głównie grillem oraz wyglądem tylnej części nadwozia.

Następcą modelu Concorde został Chrysler 300C, który pojawił się na rynku w 2004 r. W tym samym czasie zakończyła się produkcja Chryslera Concorde'a.

Chrysler Concorde – dane techniczne

Chrysler Concorde powstał na platformie LH, która posłużyła też do stworzenia takich modeli, jak np. Chrysler LHS czy Chrysler New Yorker. Sprzedawano go wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów mającą 4 przełożenia (model 42LE).

Natomiast jeśli chodzi o silniki Chryslera Concorde'a, klienci mieli w tym przypadku pewne pole manewru. W pierwszych latach produkcji auta mogli wybierać spośród dwóch jednostek V6, z których jedna miała 3.3-litrową pojemność i 153 konie mechaniczne (KM) mocy, a druga 3.5-litrową pojemność i 217 KM. Od 1997 r. w sprzedaży znajdowały się natomiast Chryslery Concorde'y z silnikami o pojemności 2.7, 3.2 oraz 3.5 l i mocy od 200 do 253 KM.

Średnie spalanie Chryslera Concorde'a wynosiło około 12 l/100 km w przypadku aut z silnikiem benzynowym. Samochody na gaz zużywały podobną ilość paliwa; wyjątkiem był samochód z 3.2-litrowym silnikiem V6, który pochłaniał około 13,5 l gazu.

Chrysler Concorde – opinie

Concorde był zdecydowanie udanym modelem w ofercie Chryslera. Świadczy o tym fakt, że w latach 1994-1994 znajdował się on na słynnej liście "Ten Best" (obejmowała 10 najlepszych samochodów w danym roku) cyklicznie opracowywanej przez redakcję prestiżowego magazynu "Car & Driver".

Wśród zalet Chryslera Concorde'a wymieniano dużą przestrzeń, którą m.in. dzięki designowi Cab-Forward oferowało wnętrze samochodu, a także bardzo sprawnie funkcjonującą skrzynię biegów.

Choć sam zakup Chryslera Concorde'a był uważany za opłacalną inwestycję, to nieco gorzej sprawa wyglądała z kosztami utrzymania pojazdu, które nie należały do najniższych. Powodów do narzekania na Chryslera Concorde'a dostarczały też usterki, które nie były poważne, ale w przypadku wielu egzemplarzy regularnie się pojawiały.

4.50
Ocena na postawie 33 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChrysler
TypSamochód osobowy
SegmentE

Generacje Chrysler Concorde

Inne modele Chrysler

E - Inne modele

Chrysler Concorde: newsy, testy i recenzje

Niebezpieczna jazda na zderzeku - Škoda Safety

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie