Chevrolet Citation

Model
Chevrolet Citation Zobacz 2 zdjęcia

Citation to auto kompaktowe produkowane przez Chevroleta od 1979 do 1985 r. (i sprzedawane w latach 1980-1985). Model był wytwarzany w fabrykach położonych w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku.

Chevrolet Citation – najważniejsze informacje

Chevrolet Citation powstał na płycie podłogowej X-body od General Motors, której użyto też do stworzenia Buicka Skylarka, Oldsmobile'a Omegi i Pontiaca Phoenixa.

Samochód wszedł do salonów kosztem wycofanego z produkcji Chevroleta Novy i był oferowany z dwoma typami nadwozia: hatchback i notchback. O ile jednak Chevrolet Citation hatchback był sprzedawany zarówno w wersji 3-, jak i 5-drzwiowej, tak notchbacka oferowano już tylko w 2-drzwiowej konfiguracji.

Co ciekawe model Citation typu hatchback z wyglądu bardzo przypominał Pontiaca Phoenixa trzeciej generacji, którego linia nadwozia stała się inspiracją dla inżynierów Chevroleta. Chevrolet Citation notchback został z kolei stworzony w oparciu o całkowicie nowy pomysł, dlatego jego wygląd uchodził w tamtych czasach za unikalny.

Chevrolet Citation zniknął z salonów samochodowych 5 lat po swoim debiucie na rynku. Powodem była słabnąca sprzedaż modelu. Za następców tego pojazdu uważa się Chevroleta Corsicę i Chevroleta Berettę.

W sumie Chevrolet wyprodukował nieco ponad 1,6 miliona egzemplarzy modelu Citation, z których prawie połowa powstała w samym roku 1980. Dla porównania – w ostatnim roku wytwarzania Chevroleta Citation (1985) z taśmy produkcyjnej zjechało niespełna 63 tys. sztuk tego auta. Oczywiście niska podaż była w tym przypadku odzwierciedleniem spadającego popytu.

Warto wspomnieć, że w pierwszej połowie lat 80. w sprzedaży znajdował się też wariant tego modelu znany pod nazwą Chevrolet Citation X-11. Dzięki mocniejszym silnikom niż w standardowej wersji auta Chevrolet Citation X-11 mógł rozpędzić się od zera do "setki" w 8,5 sekundy (modele z roku 1982 i lat późniejszych - w 9,2 s). Poza tym ten udoskonalony wariant Chevroleta Citation wyróżniał się dość wyraźnie przeprojektowanym nadwoziem z dużym, czarnym grillem na czele.

Chevrolet Citation – dane techniczne

Citation jest pierwszym modelem z napędem na przód w historii firmy Chevrolet. Mógł być on przenoszony przy użyciu 3-stopniowej automatycznej skrzyni biegów albo 4-stopniowej przekładni ręcznej.

Najmniejszy silnik Chevroleta Citation miał 2.5 l pojemności i 4 cylindry w jednej linii, która znajdowała się wzdłuż wału korbowego. Był to model Iron Duke, wykorzystywany głównie w samochodach marki Pontiac. Natomiast wszystkie inne jednostki napędowe Chevroleta Citation miały widlasty, 6-cylindrowy układ. Były to modele: LE2 (o pojemności 2.8 l), a także LH7 i LB6 (oba 2.8-litrowe).

Ponieważ Chevrolet Citation plasował się w segmencie D, jego wymiary były stosunkowo pokaźne. Nadwozie Chevroleta Citation uchodziło za dość długie (4,48 m) i szerokie (1,74 m). Samochód był jednak w miarę płaski, o czym świadczy fakt, że miał przy tym 1,37 m wysokości. Rozstaw osi w Chevrolecie Citation wynosił z kolei 2,66 m.

3.86
Ocena na postawie 16 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Chevrolet Citation

Inne modele Chevrolet

D - Inne modele

Chevrolet Citation: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie