Chevrolet Cavalier

Model
Chevrolet Cavalier Zobacz 2 zdjęcia

Cavalier to kompaktowe auto osobowe, które było produkowane przez amerykańską firmę Chevrolet od 1981 do 2005 r. Model zastąpił Chevroleta Monzę; z kolei za następców Cavaliera uważa się Chevroleta Optrę (na rynku meksykańskim) i Chevroleta Cobalta (na rynkach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie).

Co ciekawe Chevrolet Cavalier nadal znajduje się w sprzedaży – w 2017 r. wystartowała produkcja tego modelu przeznaczonego jednak już tylko na rynek chiński i sygnowana jako wspólne przedsięwzięcie koncernów General Motors (właściciel marki Chevrolet) oraz SAIC GM.

Chevrolet Cavalier – najważniejsze informacje

Chevrolet Cavalier był wytwarzany w fabrykach znajdujących się na terenie USA (w Kalifornii, Michigan, Missouri, Ohio i Wisconsin) oraz Meksyku (Ramos Arizpe). Do jego skonstruowania Chevrolet wykorzystał płytę podłogową J-body, którą samochód dzielił m.in. z Buickiem Skyhawkiem i Cadillakiem Cimarronem.

Chevrolet Cavalier występował w 4 typach nadwozia. W salonach samochodowych Chevroleta można było kupić następujące wersje tego modelu:

  • Chevrolet Cavalier sedan (2- lub 4-drzwiowy);
  • Chevrolet Cavalier hatchback (3-drzwiowy);
  • Chevrolet Cavalier kombi (4-drzwiowe);
  • Chevrolet Cavalier kabriolet (2-drzwiowy).

Sprzedaż Chevroleta Cavaliera wyglądała najlepiej w 1984 r., kiedy w samych Stanach Zjednoczonych rozeszło się ponad 460 tys. sztuk tego modelu. Trzeba jednak przyznać, że samochód właściwie non stop cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony klientów – dowodem na to jest fakt, że co roku kupowało go co najmniej 220 tys. osób (nie licząc debiutanckiego dla auta roku 1982).

Chevrolet Cavalier – dane techniczne

Chevrolet Cavalier przez cały okres produkcji odznaczał się napędem na przód. Silnik w Chevrolecie Cavalierze znajdował się również z przodu i mógł być napędzany jedynie benzyną. Pod maską Chevroleta Cavaliera znajdowały się jednostki z 4 cylindrami zamontowanymi wzdłuż wału korbowego, rzadziej z 6 cylindrami rozmieszczonymi w sposób widlasty. Ich pojemność oscylowała w zakresie 1.8-3.1 l.

Jeśli chodzi o skrzynie biegów, Chevroleta Cavaliera wyposażano w ich dwa rodzaje: ręczne i automatyczne. Manualne modele miały od 4 do 5 przełożeń; z kolei automatyczne skrzynie biegów były 3- lub 4-stopniowe.

Chevrolet Cavalier – opinie

To właśnie przekładnie stanowiły jedną z największych zalet Chevroleta Cavaliera. Nie dość, że rzadko występowały w nich usterki, to jeszcze wyróżniały się one bardzo dobrą, płynną pracą. Chevrolet Cavalier zapewniał ponadto świetną widoczność ze swojego wnętrza i pod tym względem był naprawdę bezpiecznym pojazdem.

Klienci mieli natomiast mieszane zdania odnośnie wydatków na Chevroleta Cavaliera. Wprawdzie warto było kupić to auto ze względu na stosunek jakości do ceny, ale z drugiej strony należało liczyć się z wysokimi kosztami utrzymania.

Ewidentną wadą Chevroleta Cavaliera było natomiast źle wyciszone wnętrze, które negatywnie wpływało na komfort jazdy. Poza tym blacha użyta do produkcji karoserii Chevroleta Cavaliera nie była najlepszej jakości i lubiła rdzewieć.

4.49
Ocena na postawie 18 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Chevrolet Cavalier

Inne modele Chevrolet

C - Inne modele

Chevrolet Cavalier: newsy, testy i recenzje

Niemieckie pochodzenie i ekscytacja za kółkiem. Opel odważnie promuje GT X Experimental

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie