Opel Kadett

Model
Opel Kadett Zobacz 9 zdjęć

Opel Kadett E

Kadett to model firmy Opel produkowany w latach 1936-1940, a następnie w latach 1962-1993. Przez te wszystkie lata Kadett wytwarzany był w siedmiu różnych generacjach. Ostatnią był Kadett E.

Kadett E to piąta generacja produkowanego od 1962 roku Kadetta. Auto po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1984 roku. Później było wytwarzane w wielu krajach na licencji. Na przykład z takiej licencji korzystała firma Daewoo przy produkcji Nexii. Opel Kadett w różnych postaciach sprzedawany był pod kilkoma nazwami, które oprócz podstawowej brzmiały następująco: Chevrolet Ipanema (Brazylia), Chevrolet Kadett (Brazlia), Daewoo LeMans (Korea Południowa), Opel Monza (RPA), Passport Optima, Pontiac LeMans (Stany Zjednoczone i Australia), Vauxhall Belmont (Wielka Brytania), Vauxhall Astra (Wielka Brytania), IDA Kadett (Jugosławia), Opel Astra (Afryka Wschodnia).

Zbudowany na platformie podłogowej T i będący rozwinięciem Kadetta D Kadett E był oferowany z czterema rodzajami nadwozia i sześcioma konfiguracjami drzwi. Podstawową wersję stanowił hatchback dostępny jako 3-drzwiowy lub 5-drzwiowy. Kolejna odmiana to 4-drzwiowy sedan. Kadett sprzedawany był też jako kombi 3-drzwiowe i 5-drzwiowe, a także 2-drzwiowy kabriolet. Auto miało więc wiele wersji karoseryjnych.

Nadwozie wersji E od odmiany D różniło się niewiele, a główne różnice były z przodu i z tyłu, gdzie zastosowano nowe, ładniejsze światła.

Wnętrze było proste, ale przestronne. Osoby zasiadające z przodu miały wystarczającą ilość miejsca zarówno na nogi, jak i nad głowami. Z tyłu wyższym pasażerom mogło brakować nieco miejsca na nogi. W odmianach trzydrzwiowych uciążliwe było też wsiadanie do auta, mimo że przednie siedzenia były składane. Materiały wykorzystane do budowy wnętrza nie miały najwyższej jakości, ale jednak w większości egzemplarzy wystarczały na wiele lat eksploatacji. Nieco do życzenia pozostawiał poziom montażu, przez co po jakimś czas niektóre części kabiny skrzypiały podczas jazdy.

Kadett E zapewniał wystarczający komfort jazdy nawet na dłuższych dystansach, co wynikało z budowy jego zawieszenia z przodu opartego na kolumnach MacPhersona i belce skrętnej z tyłu.
W Oplu Kadecie instalowano wiele różnych silników. Najmniejszym był 1,2-litrowy motor z wałkiem rozrządu zamontowanym w kadłubie. Miał on moc 55 KM. Tę samą moc rozwijała wersja tego silnika z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy. Pięć koni mechanicznych więcej Opel uzyskiwał z jednostki o objętości skokowej 1,3 l, która w wersji S miała 75 KM. 60 KM generowała też podstawowa wersja silnika o objętości 1,4 l, który jako 1.4S rozwijał moc 75 KM.

Kolejnym silnikiem był motor 1,6-litrowy osiągający w podstawowej odmianie 75 KM, a w wersji S 82 KM mocy maksymalnej. W latach 1984-1986 montowano też 1,6-litrowca z tzw. dużym blokiem, który miał moc 90 KM.

Jeszcze mocniejszy był 1,8-litrowy silnik benzynowy. W wersji gaźnikowej osiągał on moc 84 KM, a wyposażony we wtrysk paliwa od 90 KM do aż 116 KM (wersja GSi). Największym z instalowanych motorów była jednostka o objętości skokowej 2,0 l. Miała on moc od 116 KM do 129 KM. W 1988 roku poddano ją modernizacji, wyposażając w 16-zaworową głowicę, co pozwoliło wywindować moc do 150 KM w odmianie GSi i nawet 156 KM w odmianie eksportowej bez katalizatora.

Oprócz tego w Kadecie E instalowano trzy silniki wysokoprężne. Najmniejszy, 1,5-litrowy miał moc 72 KM, większy, 1,6-litrowy osiągał zaledwie 54 KM. Taką samą moc rozwijał też 1,7-litrowy diesel bez doładowania. Po wyposażeniu go w turbosprężarkę silnik ten generował 82 KM mocy maksymalnej.

Największą wadą Opla Kadetta, jak zresztą wielu Opli, była wszechobecna korozja, która atakowała już w miarę nowe wozy, pojawiając się najpierw na zakolach, a potem na progach. Rdza szybko pojawiała się też na układzie wydechowym. Do plusów Kadetta należała niska cena w stosunku do tego, co oferował samochód, spora ilość miejsca, dobra widoczność i bardzo tanie części zamienne.

Poza wytwarzanym do 1993 roku kabrioletem produkcja Kadetta E została zakończona w 1991 roku, kiedy to auto zostało zastąpione modelem Astra.

4.39
Ocena na postawie 9 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaOpel
TypSamochód osobowy

Generacje Opel Kadett

Inne modele Opel

Opel Kadett: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie