Opel Speedster

Model
Opel Speedster Zobacz 5 zdjęć

Opel Speedster

Speedster to model niewielkiego sportowego roadstera produkowanego w latach 2000-2005 przez firmę Adam Opel AG, należącą do koncernu General Motors.

Speedster powstał przy współpracy koncernu GM oraz brytyjskiej firmy Lotus Cars. Ta ostatnia musiała dokonać modyfikacji w konstrukcji modelu Elise, by móc nadal ten wóz sprzedawać na rynku europejskim. Niestety, nie miała na to funduszy. Z pomocą przyszedł amerykański General Motors, który zaproponował sfinansowanie procesu wprowadzania zmian w Elise w zamian za możliwość sprzedawania tego wozu z własnymi silnikami i pod własnymi markami (Opel i Vauxhall). W ten sposób powstał Speedster, czyli konstrukcja nośna Lotusa z silnikami i wyposażeniem Opla.

Auto wytwarzano tylko w Wielkiej Brytanii, ale sprzedawano prawie na całym świecie. Na większości rynków samochód dostępny był pod nazwą Opel Speedster, ale na przykład na Wyspach Brytyjskich oferowano go pod nazwą Vauxhall VX220.

Speedster to nieduży roadster o długości niespełna 3,8 m, szerokości 1,7 m i wysokości 1,1 m, opracowany na aluminiowym podwoziu Lotusa. Samochód charakteryzuje się kanciastą, dynamiczną karoserią. Z przodu i z tyłu wyróżnikami są duże klosze reflektorów głównych i lamp zespolonych, pod którymi ukryto wcale niewielkie światła. Wyraźnie zaakcentowane błotniki przednie i poszerzenia z przodu i z tyłu nadają autu muskularny wygląd. Smaczkiem stylistycznym, który na pewno nie każdemu przypadł do gustu, były dwie rury wydechowe ustawione na środku wozu, jedna nad drugą.
Poszycie karoserii wykonano z aluminium i kompozytów, dzięki czemu udało się utrzymać niską wagę samochodu wynoszącą około 1000 kg.

Wnętrze wozu było ciasne i bardzo ubogo urządzone. Taka mieszanka jednak sprawiała, że osoba, której udało się zmieścić na niewielkim, ale dobrze wyprofilowanym fotelu, odnosiła wrażenie, że prowadzi jeszcze szybszy samochód, niż Speedster był w rzeczywistości. Materiały zastosowane w środku miały różną jakość, począwszy od skórzanych foteli, przez aluminiowe detale, aż po plastikowe przyciski i pokrętła, które wyglądały jak żywcem wyciągnięte z chińskiej zabawki.

Auto miało ABS i poduszkę powietrzną dla kierowcy, ale pominięto to urządzenie dla pasażera. Nie było też systemu ESP ani wspomagania kierownicy.

O dobre prowadzenie Opla Speedstera dbał układ zawieszenia składający się z przodu i z tyłu z podwójnych wahaczy poprzecznych, amortyzatorów i sprężyn śrubowych. Dodatkowo na przedniej osi zastosowano stabilizator przechyłów.

O dobrą przyczepność dbały odpowiednio dobrane opony. Ponieważ ten wyposażony w umieszczony centralnie dość mocny silnik samochód miał tendencję do naturalnej nadsterowności, konstruktorzy postanowili ją zniwelować, zwiększając podsterowność przedniej osi. Osiągnięto to, montując stosunkowo wąskie przednie opony. Dzięki temu balans Speedstera był bliski neutralnemu.

Pod maską tego wozu montowano dwa silniki. Początkowo dostępny był tylko jeden, wolnossący, o objętości skokowej 2,2 l mający moc 147 KM i moment obrotowy 203 Nm. Pozwalał on lekkiemu autu rozpędzić się do 100 km/h w 5,9 s i osiągnąć prędkość 217 km/h. W późniejszym czasie pojawiła się także jednostka mocniejsza montowana w Speedsterze Turbo. Był to 2-litrowy, turbodoładowany silnik o mocy 200 KM i maksymalnym momencie obrotowym 250 Nm. Dzięki niemu wóz rozpędzał się do 243 km/h, a pierwszą setkę osiągał po zaledwie 4,9 s.

Co interesujące, w Wielkiej Brytanii mocniejsza odmiana Vauxhalla mogła być wyposażona w sportowe regulowane zawieszenie Öhlins.

W 2002 roku Opel zaprezentował specjalny model Eco Speedster z 1,3-litrowym silnikiem Diesla. Wyposażony w zamknięte nadwozie przerobiony Speedster osiągał prędkość 250 km/h. Niemiecka firma tym samochodem pobiła kilka rekordów.

W 2005 roku zakończono produkcję Speedstera. Jego następcą dwa lata później był Opel GT, który jednak nie odniósł takiego sukcesu jak Speedster.

3.79
Ocena na postawie 11 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaOpel
TypSamochód osobowy

Generacje Opel Speedster

Inne modele Opel

Opel Speedster: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie