Opel GT

Model
Opel GT Zobacz 10 zdjęć

Opel GT to auto sportowe z segmentu G, przeznaczone dla dwóch osób (GT, z włoskiego gran turismo, czyli Grand Tourer to klasa samochodowa, osiągająca wysokie wyniki, gotowa do pokonywania długich dystansów oraz wyróżniająca się luksusem). Produkcja pojazdu odbywała się od roku 1968 do 1973. Po dłuższej przerwie, w 2006 roku, produkcja Opla GT ponownie ruszyła, tym razem w zupełnie nowej odsłonie. Debiutujący w 1968 roku model GT zapisał się w historii, jako jeden z głównych przedstawicieli najpopularniejszych samochodów typu coupe. Spadkobierca legendarnego Opla GT, którego produkcja ruszyła w 2006 roku, otrzymał całkiem nowe nadwozie typu roadster, inspirowane modelami Pontiac Solstice i Saturn Sky. Opel GT z 2006 roku miał zająć miejsce Opla Speedstera .

Opel GT – historia modelu

Historia Opla GT zaczyna się w 1965 roku, na Salonach Samochodowych we Frankfurcie. Pierwsze Studio Projektowe Opla istniało dopiero rok, a niemiecki producent samochodów już miał gotowy model o wiotkim i ekspresyjnym nadwoziu coupe, w projekcie którego wykorzystano sprawdzoną technologię z Kadetta B. Awangardowość Opla GT polegała na użyciu w swoim modelu licznych innowacyjnych rozwiązań, np.: przednie reflektory chowające się w masce albo smukła linia auta o idealnych proporcjach, pozbawiona wszelakich niepraktycznych ozdób. Elementy te złożyły się na wielką popularność Opla GT, którego okrzyknięto autem wizjonerskim (Opel GT to jeden z prekursorów współczesnych samochodów typu coupe).

Odważna koncepcja Opla GT narodziła się w głowie Erharda Schnella i miała pokazać światu zdolności projektowe koncernu. Amerykańscy styliści – Chuck Jordan i Clare McKichan – współpracowali z inżynierami Opla i nadali Oplowi GT nieco amerykańskich kształtów, dlatego w USA Opel GT często określany jest jako „mała Corveta” (uważano, że Opel GT jest bardzo podobny do Chevroleta Corvette i różni się od niego tylko mniejszą wielkością). Styliści ze Stanów pracujący nad Oplem GT mieli już bogate doświadczenie w projektowaniu aut, stworzyli oni takie pojazdy, jak: Chevrolet Camaro , Chevrolet Bel Air, Corvair Monza Spyder.

Miłośnicy motoryzacji na salonach we Frankfurcie (a następnie w Paryżu i Genewie) tak gorąco przyjęli Opla GT, że po trzech latach od tych wydarzeń, Opla GT zaczęto produkować seryjnie i przeznaczono go do szerokiej sprzedaży. Tak narodziła się legenda motoryzacji, która, pomimo że minęło już wiele lat, do dnia dzisiejszego inspiruje projektantów samochodów sportowych.

Opel GT – właściwości, parametry

Pomimo, że przy składaniu Opla GT użyto mnóstwo elementów pochodzący z Opla Kadetta , to samochód mógł pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi oraz perfekcyjną aerodynamiką (sylwetka auta posiadała wydłużony przód oraz ostro ścięty tył).

Pod maską Opla GT montowane były dwa rodzaje silników. Pierwszy wzięto od Kadetta i był za słaby, generował jedynie 60 KM. Drugi silnik pochodził z Opla Rekord i generował moc rzędu 90 KM. Moc przekierowywana była za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów z trzema przełożeniami.

Opel GT największą sławę zyskał w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemieckie coupe okrzyknięto mianem małej Corvetty. Opel GT na terenie Stanów spokojnie bił na głowę europejską konkurencję, do której zaliczymy: Triumph GT6, Fiat 124 coupe, czy MGB-GT. Bez problemów też dorównywał Datsunowi 240Z.

W latach 2006-2009 znów powołano do życia Opla GT w nowym nadwoziu typu roadster. Generował on moc 264 KM.

3.84
Ocena na postawie 32 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaOpel
TypSamochód osobowy

Generacje Opel GT

Inne modele Opel

Opel GT: newsy, testy i recenzje

Jeździłem nową Toyotą Suprą. Spełnia wszystkie oczekiwania, ale prawdziwy potencjał odkryją tunerzy

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie