Mini Countryman

Model
Mini Countryman Zobacz 5 zdjęć

Mini Countryman

Mało kto spodziewał się, że MINI stworzy taki samochód. Choć z drugiej strony niewielu też wierzyło w SUV-a Porsche czy Maserati. Countryman to znacznie mniejsze wydarzenie niż Cayenne czy Kubang, ale jednak odcina się od kanonu marki, pod jaką jest oferowany.

Kariera "wieśniaka", jak w wolnym tłumaczeniu brzmi jego nazwa w języku polskim, zaczęła się w roku 2010 na targach motoryzacyjnych w Detroit, gdzie MINI zaprezentowało samochód koncepcyjny o nazwie Beachcomber. Miał on duże jak na MINI wymiary. Pozbawiony był też drzwi, dzięki czemu widać było wnętrze i to właśnie jego obszerność miała być największą zaletą tego samochodu.

Produkcyjny Countryman (produkcja od 2010 r.) otrzymał już oczywiście klasyczne drzwi w nieklasycznej jednak jak na tę brytyjską markę liczbie. Ten samochód to pierwsze nowożytne pięciodrzwiowe MINI. Countryman jest znacznie większy od swojego rodzeństwa, a także znacznie wyższy. Należy do bardzo modnego i popularnego ostatnimi czasy segmentu małych SUV-ów czy też crossoverów.

Co za tym idzie - pojawił się też opcjonalny napęd na cztery koła, nazwany ALL4. Wydaje się on jednak zbędny, ponieważ jak każde MINI Countryman prowadzi się świetnie i bez niego. Argument o wycieczkach na pobocze, bo o prawdziwym terenie nie ma mowy w tym przypadku, również nie przekonuje, bo mało kto zapuści się tym samochodem nawet na polne drogi. Chyba że akurat mieszka poza miastem.

Napęd na wszystkie koła najbardziej pomoże w zimie. Czyli jeśli nie zjedziesz z asfaltu i chcesz zaoszczędzić, w zupełności wystarczy napęd na jedną oś. Jeśli korzystasz z nieutwardzonych nawierzchni i nie przeraża cię dopłata, dlaczego nie zainwestować? W końcu napęd na cztery koła na pewno nie zaszkodzi i w "normalnych" warunkach.

Największą zaletą Countrymana w stosunku do zwykłego MINI, ale także Clubmana miała być przestrzeń wewnątrz. I rzeczywiście tak jest. Nie będą narzekać nawet osoby siedzące z tyłu. Niezadowolony może być jedynie ewentualny piąty pasażer, bo po prostu nie pojedzie. Crossover MINI jest bowiem czteromiejscowy. Z jednej strony szkoda, z drugiej - dzięki temu dwójka z tyłu będzie miała naprawdę wygodnie. O ile hatchback MINI na wyjazdy wakacyjne szansy nie dawał, Clubman robił na to nadzieje, tak Countryman zupełnie się tego nie boi.

Po tym samochodzie widać, że to MINI, ponieważ proporcje i poszczególne elementy wyglądają charakterystycznie. Całość jest jednak napompowana i powiększona. O ile standardowe MINI jest subtelne, to "wieśniak" wydaje się prężyć muskuły. We wnętrzu znajduje się klasyczna dla tej marki deska rozdzielcza, dopasowana do rozmiarów wnętrza. Fani talerza do pizzy w roli prędkościomierza nie będą zawiedzeni, bo oczywiście i on się we wnętrzu zachował.

A co pod maską? Otóż znajdują się tam jednostki dobrze znane z innych modeli marki. Instalowane są dwa silniki benzynowe i dwie jednostki pracujące na oleju napędowym. Benzynowce to wolnossące 1,6 o mocach 98 lub 122 KM oraz jednostka turbodoładowana o identycznej pojemności. Silnik z turbo generuje 184 KM. Diesle to silnik 1,6 oddający do dyspozycji kierowcy, w zależności od wersji, 90 lub 112 KM i większa dwulitrowa jednostka mogąca poszczycić się wynikiem 143 KM.

Countryman, jak każdy inny model MINI, oferowany jest w wersjach One lub Cooper. Wersje z mniejszym dieslem mają dodatek w postaci literki „D”, z większym – „SD” (nie ma wersji One SD). Najmocniejszy Countryman to 184-konna wersja o oznaczeniu Cooper S. Szkoda, że nie ma wersji John Cooper Works z ponad 200-konnym motorem.

Jest za to inny smaczek mogący zachęcić do zakupu tego samochodu, choć nie dotyczy on seryjnych egzemplarzy. Chodzi o MINI John Cooper Works WRC, czyli skonstruowany przez Prodrive samochód rajdowy oparty na Countrymanie. Tak przygotowane MINI ma wiele modyfikacji mechanicznych i stylistycznych, jednak widać, że to po prostu mocno zmodyfikowany Countryman. MINI JCW WRC pojawia się na trasach rajdów World Rally Championship (WRC) od sezonu 2011.

4.51
Ocena na postawie 37 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMini
TypSamochód osobowy

Generacje Mini Countryman

Inne modele Mini

Mini Countryman: newsy, testy i recenzje

Mini Countryman JCW - wydech

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie