Ford Capri 3 generacji

Generacja
Ford Capri 3 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Trzecia generacja Forda Capri ukazała się w marcu 1978 roku. Nadwozie odmłodzonych modeli miało najbardziej zgrabną sylwetkę spośród wszystkich trzech wariantów – kształty auta złagodniały, ale drapieżny charakter pozostał. Początkowo projekt modelu trzeciej generacji nosił nazwę „Carla”, chociaż zmiany wprowadzone w modelu drugiej generacji nie są tak znaczące, żeby można było mówić o zupełnie nowym samochodzie. W odmłodzonej wersji Capri polepszyła się aerodynamika pojazdu, co wpłynęło pozytywnie na jego osiągi i ekonomię. Ponadto charakterystyczne dla pierwszych generacji prostokątne lampy przednie zastąpiono podwójnymi reflektorami, co stało się znakiem rozpoznawczym najnowszej generacji tego Forda.

Produkowany w Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemczech liftback napędzany był rzędową, czterocylindrową jednostką o pojemności 1,3, 1,6 oraz 2,0 l lub widlastą szóstką o pojemności 2,0, 2,3, 2,8 oraz 3,0 l. Najsłabszy motor ma moc 54 KM, a największy z wymienionych 138 KM. Podobnie jak w poprzednich modelach silniki zapewniały dość zadowalający komfort jazdy i dawały radość z prowadzenia. Na rynku nie pojawiły się modele z jednostką wysokoprężną. W sprzedaży dostępne były wersje z manualną i automatyczną skrzynią biegów.

Po pewnym czasie Ford zwrócił uwagę na to, że liczba sprzedanych w Wielkiej Brytanii egzemplarzy modelu Capri trzeciej generacji spada. Zauważono w statystykach, że nabywcami byli zazwyczaj prywatni kierowcy, nie zaś firmy kompletujące flotę. Aby nie utracić zainteresowania modelem, trzeba było zrezygnować z wysokiej marży, która podwyższała cenę na tyle, aby odstraszyć klienta. Ford podjął próbę zainteresowania odbiorców modelem Capri, wprowadzając w 1979 roku usportowioną Serię X. Mimo że nie osiągnęła ona wielkiego sukcesu i znalazła niewielu nabywców, doświadczenie to pokazało, że prasa branżowa z większym entuzjazmem podchodzi do modeli o lepszych osiągach, co opłacało się ze względów marketingowych.

Odmłodzone Capri zdobyło wielu fanów. Niestety wzbudziło duże zainteresowanie również wśród złodziei, którym wielokrotnie udawało się dokonać kradzieży ze względu na kiepskie zabezpieczenia auta. Modele trzeciej generacji zostały więc zakwalifikowane w latach 80. i wczesnych 90. do grupy wysokiego zagrożenia kradzieżą. Stanowiło to problem, ponieważ tego typu auta były znacznie droższe w ubezpieczeniu, a co za tym idzie – mniej osób decydowało się na ich kupno.

Na rynku pojawiło się również kilka ciekawych wersji Forda Capri, takich jak np. 2.8 Turbo, Tickford Turbo, Capri Laser czy Capri 280. Pierwszy z wymienionych napędzany był silnikiem o mocy 188 KM. Z linii produkcyjnych zjechał w 1981 roku. W lipcu tego samego roku zaprezentowano model Zakspeed Capri, charakteryzujący się drapieżną linią nadwozia oraz pokaźnymi spojlerami.

Produkcję modelu zakończono w 1987 roku. Po Fordzie Capri trzeciej generacji oczekiwano, że co najmniej dorówna swojemu pierwowzorowi, co stawiało poprzeczkę naprawdę wysoko. Z pewnością trafił on do serc rzeszy kierowców, co zawdzięczał zgrabnej sylwetce i niepowtarzalnemu charakterowi. Nie ma jednak róży bez kolców. Właściciele Forda powinni zwrócić uwagę na stan nadwozia, ponieważ jest ono podatne na korozję. Koszty utrzymania również nie należą do najniższych. Auto daje jednak radość z jazdy. Zwłaszcza mocniejsze silniki gwarantują dynamikę podróżowania na przyzwoitym poziomie. Model ten jest szczególnie lubiany przez majsterkowiczów, którzy samodzielnie naprawiają i modyfikują własne auta. Ze względu na wiek tego samochodu nabywca musi się liczyć z dość częstymi usterkami, jednak z pewnością nietypowy charakter, dynamika prowadzenia, dobre przyspieszenie oraz stylowy wygląd rekompensują wady Forda Capri trzeciej generacji.

3.66
Ocena na postawie 26 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Capri
Produkcja od1978
Produkcja do1986

Inne generacje Ford Capri

Inne modele Ford

Ford Capri 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie