Prawie 1,5 mln kilometrów przez 7 lat. Tyle pokonał vw transporter i wciąż jeździ

Prawie 1,5 mln kilometrów przez 7 lat. Tyle pokonał vw transporter i wciąż jeździ10.08.2020 07:28
Takie auto pokonało prawie 1,5 mln km i jego silnik 2.0 TDI wciąż jest sprawny.
Takie auto pokonało prawie 1,5 mln km i jego silnik 2.0 TDI wciąż jest sprawny.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe

Volkswagen t5 przez 6 dni w tygodniu przewoził gazety, pokonując średnio 800 km każdego dnia. W ten sposób po 7 latach ma prawie 1,5 mln km przebiegu i wciąż jeździ. Jednak nie myślcie, że obyło się bez poważnych napraw.

Jeden plus jest taki, że silnik wciąż jest sprawny, jakby na przekór niezbyt pochlebnym opiniom o 2.0 TDI. W opisywanym modelu jest to odmiana o mocy 140 KM, bardzo popularna. Silnik to jedyny duży podzespół, który nie musiał być wymieniany. Samochód trzykrotnie dostał jednak nową turbosprężarkę, 2 razy filtr DPF, 4 razy pompę wodną, 5 razy pasek rozrządu, a łącznie aż 36 razy przechodził wymianę oleju. I ta ostatnia rzecz jest dość ciekawa.

Jeśli faktycznie dobrze policzono, to vw t5 dostawał nowy olej co 40 tys. km, czyli stosunkowo rzadko. Natomiast ważne jest, że samochód jeździł w lekkich warunkach, niemal wyłącznie w długich trasach, co mniej degraduje olej. Nie mniej jednak wygląda to imponująco.

Pierwszy milion przez 4 lata

Jak donosi blog.bus-ok.de, pierwszy milion pojawił się na liczniku po 4 latach i trzeba było wymienić licznik, bo nie pokazywał dalszego przebiegu. Do przebiegu 1 438 416 km dwukrotnie wymieniano też skrzynię biegów i sprzęgło wraz z kołem dwumasowym.

Trudno oszacować koszty takiej eksploatacji. Na pewno firma, która używała t5, już to sobie policzyła. Auto zostało jednak sprzedane i nowy właściciel deklaruje, że jedzie po kolejny rekord. Jeśli kiedykolwiek o nim jeszcze usłyszymy, to dopiero kiedy na liczniku znów pojawi się liczba 999 999 i trzeba będzie go wymienić.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)