Policja z lepszymi samochodami i motocyklami

Policja z lepszymi samochodami i motocyklami

Honda
Honda
Piotr Mazanek
29.12.2010 08:30, aktualizacja: 07.10.2022 17:00

Bieżący rok był wyjątkowo radosny dla polskich policjantów. Na nasze drogi wyjechały setki nowych radiowozów, a wśród nich znalazło się m.in. 120 egzemplarzy Alf Romeo 159 oraz 368 sztuk Hond CBF 1000A.

Zacznijmy od jednośladów, czyli wspomnianych wyżej Hond CBF 1000A. Motocykle są wyposażone w silniki o pojemności 1,0 l oraz mocy 98 KM. Policjanci będą w stanie poruszać się nimi z prędkością 230 km/h. Istotniejszy jest jednak czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h, który producent oszacował na 3,7 s.

Motocykle wraz z pełnym wyposażeniem, w skład którego wchodzi system komunikacyjny oraz zestaw dwóch specjalnych kombinezonów do każdej maszyny, trafiły do funkcjonariuszy w połowie grudnia. Część z zamówionych 368 Hond będzie służyć w nauce jazdy dla przyszłych policyjnych motocyklistów.

Druga co do wielkości inwestycja to kupno 127 nieoznakowanych Renault Megane. Samochody są napędzane silnikiem diesla o mocy 130 koni mechanicznych, który pozwala rozpędzić je do prędkości ponad 200 km/h przy bardzo niskim zużyciu paliwa.

Kolejny znaczący zakup policji to 120 Alf Romeo 159. Samochody o mocy 200 koni mechanicznych rozpędzają się od 0 do 100 km/h w nieco ponad 7 sekund. Prędkość maksymalną szacuje się natomiast na około 235 km/h. Dla funkcjonariuszy dużą rolę odgrywa także twardsze zawieszenie, dzięki któremu auto dobrze trzyma się drogi przy dużych prędkościach.

Oprócz wymienionych wyżej aut dla drogówek do innych wydziałów trafiło jeszcze ponad 630 samochodów. Wśród nich znalazły się modele takie, jak: Kia Ceed, Renault Master czy Mitsubishi L200. Ogólnie funkcjonariusze dysponują dzisiaj blisko 10 tysiącami pojazdów, które mają mniej niż trzy lata. Stanowi to około połowę zasobów policji.

Do dyspozycji policjantów przekazano również nowe furgony dla ekip techniki drogowej i ekologii, pojazdy – ruchome stanowiska dowodzenia, ambulanse pogotowia ruchu drogowego, furgony profilaktyczno-edukacyjne dla ruchu drogowego, więźniarki, cysterny do przewozu paliwa lotniczego i furgony do przewożenia poczty specjalnej.

Tegoroczne inwestycje są częścią planu pod tytułem „Doposażenie jednostek policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt o wartości ponad 52 mln zł jest realizowany w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych 28 października 2009.

Źródło: Policja

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)