Nowa spółka już w Polsce. Będzie produkować dostawczaki i silniki

Nowa spółka już w Polsce. Będzie produkować dostawczaki i silniki

Zakłady rozpoczną działalność już w kwietniu
Zakłady rozpoczną działalność już w kwietniu
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Stellantis
Aleksander Ruciński
05.01.2022 09:26, aktualizacja: 14.03.2023 13:47

Nowa gama pojazdów dostawczych z Polski wyjedzie na drogi jeszcze w tym roku. Wszystko za sprawą spółki Stellantis Gliwice zawiązanej przez Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa zakłady Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland zawiązały nową spółkę w ramach koncernu Stellantis. Decyzja została oficjalnie potwierdzona wpisem do KRS z dniem 3 stycznia 2022 roku. Co oznacza dla polskiego przemysłu?

Przede wszystkim ogromne zmiany w gliwickim Oplu, który przez ostatnie 23 lata produkował samochody osobowe. Łącznie wytworzono ponad 2,7 mln egzemplarzy, z czego większość stanowiły różne generacje kompaktowej Astry.

Teraz, wspólnie z PSA, będą produkowane nowe, dostawcze modele reprezentowane przez różne marki koncernu Stellantis. Testowo taśmy ruszyły już w sierpniu ubiegłego roku. Oficjalne rozpoczęcie działalności zaplanowano jednak na 4 kwietnia 2022 roku.

Do końca roku z zakładów ma wyjechać około 45 tys. nowych aut wyprodukowanych dla Opla, Citroena, Peugeota i Fiata. Docelowo roczna produkcja powinna oscylować w okolicach 100 tys. sztuk. Rola gliwickich zakładów dla całego koncernu będzie nieoceniona. Samochody dostawcze stanowią bowiem ogromną gałąź działalności Stellantis, który notuje 32 proc. udziału w europejskim rynku pojazdów użytkowych.

Co warte odnotowania, w skład nowej spółki Stellantis Gliwice wchodzi również fabryka silników benzynowych Pure Tech w Tychach i tyskie Centrum Usług Wspólnych. Jak informuje prezes spółki, Andrzej Korpak cytowany przez PAP, nowa organizacja zatrudnia około 1,8 tys. osób, z perspektywą wzrostów do nawet 2,4 tys.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)