Nierówne odstępy? Nie w Bugatti. Firma zatrudnia metrologa

Nierówne odstępy? Nie w Bugatti. Firma zatrudnia metrologa

Położenie nie może różnic się nawet o milimetr
Położenie nie może różnic się nawet o milimetr
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Bugatti
Tomasz Budzik
26.02.2023 12:56, aktualizacja: 26.02.2023 14:46

Kiedy produkuje się samochody, które mają status kultowych, nie ma miejsca na kompromisy. Klient sporo płaci, więc nie powinien mieć powodów do narzekania – na przykład na nierówno spasowane elementy nadwozia. Dlatego Bugatti zatrudnia metrologa.

Gregoire Haller-Meyer to pracownik zakładu Bugatti. Nie montuje on jednak żadnej części samochodu. Jego rolą jest sprawdzanie, czy mający trafić do klienta egzemplarz jest doskonały. I ma do tego solidne podstawy. Gregoire Haller-Meyer jest z wykształcenia metrologiem i właśnie w takim charakterze pracuje w Bugatti. Jego obowiązkiem jest sprawdzenie, czy każda część karoserii i wnętrza auta została zamontowana dokładnie z planem.

Każdy egzemplarz poddawany jest wnikliwym pomiarom przy użyciu specjalistycznego sprzętu. "Jeśli położenie sąsiadujących ze sobą elementów różni się choćby o milimetr od założeń, muszę wychwycić taką zmianę, a następnie określić, dlaczego doszło do tego niedopatrzenia", tłumaczy Gregoire Haller-Meyer. Jak wyjaśnia, w przypadku elementów karoserii nawet tak niewielkie odstępstwo mogłoby prowadzić do powstawania nieprzewidzianych odgłosów podczas jazdy z bardzo wysoką prędkością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mężczyzna w swojej pracy używa zarówno klasycznych, analogowych narzędzi, jak i nowoczesnych skanerów 3D. Takie urządzenie potrafi zmierzyć odległość z dokładnością do 0,005 mm. Na podstawie skanów odpowiednie oprogramowanie, wykorzystywane także w przemyśle lotniczym, przygotowuje pełny raport na temat precyzji złożenia danego samochodu. Jeśli coś się nie zgadza, pracownik Bugatti odtwarza proces złożenia danej części, by określić moment, w którym coś idzie niezgodnie z planem.

Taka dokładność ma być wizytówką Bugatti. Praca metrologa jest w przypadku tej ekskluzywnej marki niezwykle ważna i skomplikowana. Oprócz już dobrze znanego Chirona firma oferuje również modele limitowane, jak Centodieci, czy zupełne unikaty, jak La Voiture Noire.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)