Nie dostaną luksusowych aut. Rosyjscy olimpijczycy muszą obejść się smakiem

Nie dostaną luksusowych aut. Rosyjscy olimpijczycy muszą obejść się smakiem

BMW X5 miało być jedną z nagród dla sportowców
BMW X5 miało być jedną z nagród dla sportowców
Źródło zdjęć: © fot. Filip Buliński
Filip Buliński
21.04.2022 09:47, aktualizacja: 14.03.2023 12:28

Tradycją było, że rosyjscy medaliści olimpijscy dostawali w nagrodę za swoje osiągnięcia luksusowe samochody. Tym razem jednak sportowcy musieli obejść się smakiem. Powodem jest oczywiście atak Rosji na Ukrainę.

Od 16 lat rosyjscy medaliści olimpijscy — zarówno ci biorący udział w letnich, jak i zimowych igrzyskach — otrzymywali w nagrodę luksusowe samochody. W tym roku jednak tradycja zostanie przerwana i nikogo nie powinno to dziwić.

O ile sportowcy biorący udział w zimowej olimpiadzie jeszcze dostali po BMW X5 za złoty medal i BMW X3 za srebrny i brązowy krążek, tak olimpijczycy z zawodów w Pekinie (którzy występowali pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego) aut już nie zobaczą.

To oczywiście pokłosie rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz nałożonych na agresora sankcji. Producenci aut nie tylko masowo wstrzymali eksport do Rosji, ale także zatrzymali produkcję w tamtejszych fabrykach. To jednak nie wszystko, bo w stosunku do jesieni 2021 r. samochody podrożały tam nawet o 50 proc.

To także sprawia, że pula nagród przewidziana dla sportowców nie starcza na zakup tych aut, które jeszcze zalegają na placach. Za BMW X5 trzeba obecnie zapłacić blisko 9 mln rubli. Zamiast samochodów sportowcy otrzymają więc po prostu nagrodę pieniężną, na którą zrzucili się sponsorzy — za złoto przewidziane jest 4 mln rubli, 2,5 mln rubli dostaną srebrni medaliści, a 1,7 mln rubli — brązowi.

A może czas na nagrody rodzimej produkcji? Łada granta za 3. miejsce, vesta albo xray za 2. i za 1. - niva. W końcu podobną nagrodę w postaci rodzimych produktów dostali polscy piłkarze po zdobyciu srebrnego medali w piłce nożnej na igrzyskach w 1992 r. Tyle że wtedy Polonez jeszcze cokolwiek znaczył.

A co rosyjscy sportowcy dostawali w poprzednich latach? Cała tradycja zaczęła się w 2006 r., a w przyszłości przewijały się różne marki — po igrzyskach w Londynie w 2012 r., sportowcy dostali audi a8, a7 i a6 za kolejno 1., 2. i 3. miejsce. W 2014 r. nagrodami były także mercedesy GL, ML i GLK, a ostatnio były to głównie BMW. O ile jednak sportowcy za osiągnięcia w ostatniej zimowej olimpiadzie dostali x5 (za złoty medal) i x3 (za srebrny i brązowy medal), tak w 2016 r. były to x6, x4 i x3, a w 2018 r. - x6, x5 i x3.

Filip Buliński, dziennikarz Autokult.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)