Poradniki i mechanikaLetnie opony kupuj zimą. Można zaoszczędzić nawet 800 zł

Letnie opony kupuj zimą. Można zaoszczędzić nawet 800 zł

Opony letnie warto kupować w sezonie zimowym, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka detali
Opony letnie warto kupować w sezonie zimowym, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka detali
Źródło zdjęć: © Fot. Marcin Łobodziński
Jakub Tujaka
24.01.2019 11:49, aktualizacja: 28.03.2023 12:02

Zimą mało kto zastanawia się nad zakupem letnich opon, a to duży błąd. W czasie sezonu na zimówki, letnie ogumienie nie cieszy się zainteresowaniem, dlatego dystrybutorzy stosują wyprzedaże i promocje, aby utrzymać ruch w interesie. Ile można zaoszczędzić?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jakie są haczyki w przypadku letnich opon, które są objęte promocją w czasie sezonu zimowego. Najważniejsza w przypadku zakupu każdego rodzaju opon jest data ich produkcji. Przez stosowane do wytwarzania gum samochodowych chemikalia, nadają się one do użytku przez ok. 5 lat od daty ich wyprodukowania.

Wszystko zależy też od środowiska, w jakim będą eksploatowane. W naszym klimacie, jeśli nie "zabijemy" opon dużym przebiegiem lub nie zetrzemy bieżnika agresywną jazdą, 5-6 lat na komplet to maksimum.

Informacja o dacie produkcji opony jest umieszczona na brzegu opony. Czterocyfrowa liczba w owalnej ramce mówi o tygodniu i roku wytworzenia.

Dla przykładu, jeśli znajdziemy na napis 2517, oznacza to, że daną oponę wyprodukowano w 25 tygodniu 2017 roku. To mniej więcej połowa roku, czyli teoretycznie guma nadaje się do użytku do połowy roku 2022.

Napis 0616 oznacza, że oponę wyprodukowano w 6. tygodniu 2016 r.
Napis 0616 oznacza, że oponę wyprodukowano w 6. tygodniu 2016 r.© Fot. Marcin Łobodziński

Dlatego, jeśli znajdziemy niezwykle przecenione opony, warto dopytać sprzedawcę o ich datę produkcji. Obecnie najniżej wyceniane są opony wyprodukowane pod koniec 2017 roku. Teoretycznie takie gumy nadają się do użytku do roku 2022, ale wszystko rozbija się o tydzień w roku, w którym je wytworzono.

O pozostałych oznaczeniach na oponach możecie się dowiedzieć z naszej publikacji na ten temat.

Statystycznie najczęściej poszukiwanymi rozmiarami opon w Polsce są: 205/55 R16 i 195/65 R15. Według rankingów sprzedaży, czołowe miejsca zajmują stosunkowo drogie opony klasy premium. A na nich można zaoszczędzić najwięcej.

Według danych pozyskanych od najpopularniejszych serwisów internetowych zajmujących się sprzedażą opon, obecnie można zaoszczędzić nawet 800 zł w przypadku kompletu o rozmiarze 205/55 R16. Ceny mniejszych gum są nieco niższe, ale oszczędności równie duże. W zależności od półki cenowej (czyli od producenta), komplet może kosztować od około 700 do 1600 zł, więc rozstrzał jest dość spory.

Korzystając z promocji, w cenie budżetowych opon można dostać komplet gum premium. Należy jednak wykazać się refleksem, bo niektórymi promocjami są objęte pojedyncze opony lub zaledwie jeden albo dwa komplety.

Zanim zdecydujemy się na zakup, warto też pamiętać, że wszystkie opony sprzedawane na naszym rynku są okraszone etykietami. Zawierają one informacje o hałasie, jaki wytwarzają opony, ich skuteczności hamowania (na mokrej nawierzchni), a także o oporach toczenia.

Duże sklepy internetowe mają tez opcję wystawienia opinii danym oponom. W przypadku najpopularniejszych rozmiarów i typów, tych opinii mogą być nawet setki. Przed zakupem warto się z nimi zapoznać.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)