Bez odszkodowania za brak opon zimowych? To możliwe!

Bez odszkodowania za brak opon zimowych? To możliwe!

Bez odszkodowania za brak opon zimowych? To możliwe!
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie opon zimowych z Shutterstock](http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?lang=pl&language=pl&ref_site=photo&search_source=search_form&version=llv1&anyorall=all&safesearch=1&use_local_boost=1&searchterm=winter%20tires&show_color_wheel=1&orient=&commerc
Marcin Łobodziński
22.12.2014 10:56, aktualizacja: 02.10.2022 13:07

Choć żaden z ubezpieczycieli nie wyłącza odpowiedzialności konkretnie za brak opon zimowych, to jednak w ogólnych warunkach istnieje zapis, na który trzeba uważać.

Mowa o zapisie w OWU brzmiącym mniej więcej tak: ...ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu.

Czym jest rażące niedbalstwo? Oczywiście firma ubezpieczeniowa wie, my "nie musimy" wiedzieć. Gdy dojdzie do kolizji/wypadku rażącym niedbalstwem będzie każdy pretekst, który doprowadzi do odmowy wypłaty odszkodowania. Jednak nie trzeba być fachowcem od ubezpieczeń czy prawa, by domyślić się, że jazda po śniegu na letnich oponach jest rażącym niedbalstwem.

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek na letnich oponach to polisa AC może nie działać. Zabezpieczeniem się przed taką sytuacją jest oczywiście założenie opon zimowych lub dodatkowe assistance, które działa także na "letnich". W tym drugim przypadku pomoc jest udzielana, nawet jeśli ewidentną przyczyną kolizji jest brak odpowiedniego ogumienia, dopasowanego do zimowych warunków pogodowych – powiedział portalowi dziennik.pl Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)