Kilkuletnie, niezawodne auta. Brytyjczycy twierdzą, że takie istnieją i wskazują na lexusy

Kilkuletnie, niezawodne auta. Brytyjczycy twierdzą, że takie istnieją i wskazują na lexusy

Lexus NX 300h (fot. Mateusz Żuchowski)
Lexus NX 300h (fot. Mateusz Żuchowski)
Mateusz Żuchowski
27.08.2020 11:08, aktualizacja: 22.03.2023 10:27

Wielu Polaków twierdzi, że nowe samochody produkowane są jak "jednorazówki", a im droższy model, tym więcej będzie się im psuło. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na próbie ponad 47 tys. kierowców wykazało jednak coś innego.

"What Car? Reliability Survey" to prowadzony co roku plebiscyt, w którym najbardziej niezawodne samochody wskazują sami ich właściciele. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 47 tys. kierowców, którzy wydali blisko 60 tys. opinii. Organizatorzy wyłonili zwycięzców w dwóch kategoriach: samochodach w wieku do lat 5 i w wieku od 6 do 15 lat.

W obydwu kategoriach bezkonkurencyjny okazał się Lexus. Marka otrzymała najwyższą ogólną ocenę (bezawaryjność na poziomie 96 proc.) oraz wygrała w obydwu kategoriach z modelem CT. To o tyle ciekawy rezultat, że (pomijając drobne wyjątki modeli RC F i LC500) Lexus w Wielkiej Brytanii oferuje wyłącznie hybrydy. Do wysokiego wyniku musiała przyczynić się więc trwałość właśnie tej technologii.

W kategorii do lat pięciu bezkonkurencyjny okazał się Lexus CT, który według relacji właścicieli nie zanotował ani jednej usterki. Prawie idealny wynik zanotował także Lexus NX (99,7 proc). Statystyki pogorszyły mu tylko niewielkie problemy z elektroniką, które były rozwiązywane w serwisie w ciągu jednego dnia w ramach gwarancji.

W kategorii aut w wieku od lat 6 do 15 górą znów okazał się kompaktowy CT. Jakiekolwiek problemy ze starszymi autami zgłosiło tylko 4 proc. właścicieli i były to usterki z akumulatorami hybrydowego napędu, które także zostały rozwiązane tego samego dnia w ramach gwarancji.

Godny uwagi wynik zanotował także większy RX. Topowy SUV Lexusa (w założeniu najbardziej skomplikowany) był bezawaryjny w 95,7 proc. przypadków. W starszych autach zaczęły pojawiać się problemy z układami hamulcowym, wydechowym i zawieszeniem. Nawet w przypadku najpoważniejszych usterek właściciele stwierdzili, że powrót auta na drogę nie zajął dłużej niż tydzień.

Również w bazie opinii Autocentrum.pl - największym zbiorze ocen właścicieli w polskim internecie - Lexus przoduje w statystykach. Cała marka może pochwalić się wysoką oceną 4,5 na 5 z 686 ocen. Według zebranych opinii 95 proc. właścicieli modelu CT kupiłoby go ponownie.

W stosunku do europejskich liderów rynku lexusy może nie są więc zawsze najszybsze i wyposażone w najnowocześniejsze multimedia, ale przodują w znacznie ważniejszych kategoriach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)