Jak zostać kierowcą autobusu miejskiego? Samo prawo jazdy kat. D nie wystarczy

Jak zostać kierowcą autobusu miejskiego? Samo prawo jazdy kat. D nie wystarczy

Kierowcy autobusów miejskich muszą przejść kosztowne i czasochłonne szkolenia
Kierowcy autobusów miejskich muszą przejść kosztowne i czasochłonne szkolenia
Źródło zdjęć: © fot. Warszawski Transport Publiczny
Mateusz Lubczański
26.06.2020 10:44, aktualizacja: 22.03.2023 11:06

Prawo jazdy kat. D pozwala na kierowanie autobusami, jednak by pracować jako kierowca komunikacji miejskiej, sam dokument nie wystarczy. Wymagane jest jeszcze uzyskanie kwalifikacji wstępnej. Oto co musisz zrobić, by zostać kierowcą autobusu miejskiego.

Prawo jazdy kat. D dzieli się na dwie kategorie. "Pełne" prawo jazdy pozwala na kierowanie każdym autobusem, z kolei D1 daje uprawnienia wyłącznie do kierowania pojazdów, których długość nie przekracza 8 m, mogących przewozić 17 osób łącznie z kierowcą.

By stać się posiadaczem prawa jazdy kat. D musisz:

  • Mieć ukończone 24 lata (chyba, że w ramach pracy zawodowej zrobisz kwalifikację wstępną, co obniży wiek do 21 lat, o czym niżej).
  • Mieć już prawo jazdy kat. B (na samochód osobowy).
  • Uzyskać pozytywne orzeczenie psychologiczne i lekarskie.
  • Ukończyć szkolenie.

Ceny kursów na kat. D są zależne od miast, ale trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 4-5 tys. zł. Szkoły jazdy mogą obniżyć stawki jeśli kursant jest już posiadaczem np. kat. C (na samochody ciężarowe). Trzeba również pamiętać, że nie każda szkoła dysponuje odpowiednim sprzętem czy chociażby autobusami, na których można odbyć jazdy.

Kwalifikacja wstępna

Samo zdanie egzaminu nie oznacza jednak, że można już zasiadać za kółko autobusu i zacząć pracę. Potrzebne jest jeszcze odbycie kursu kwalifikacji wstępnej, która pozwoli nam legalnie przewozić osoby i towary. Warszawskie MZA wycenia je na 5750 zł.

Kwalifikacja wstępna obejmuje 260 godzin zajęć teoretycznych, 16 godzin indywidualnej jazdy w ruchu drogowym oraz 4 godziny ćwiczeń na płycie poślizgowej. By zapisać się na kurs wystarczy jedynie uiścić opłatę. "Pełna" kwalifikacja pozwala na jazdę autobusem już w wieku 21 lat, lecz do 23. roku życia może poruszać się na liniach mających zaledwie 50 km.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona

Można jednak zdecydować się na kwalifikację wstępną przyspieszoną dla kat. D, która obejmuje 130 godzin zajęć teoretycznych, 8 godzin jazdy indywidualnej oraz 2 godziny jazdy po płycie poślizgowej. Warunkiem jest ukończenie 23 lat. Kurs kwalifikacji kończy się egzaminem przed komisją.

Co ciekawe, osoby posiadające kat. D1 (nadającą mniejsze uprawienia) mogą starać się o przyspieszoną kwalifikację wstępną już w wieku 21 lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki kierowca będzie mógł prowadzić pojazd tylko na regularnych liniach, których długość nie przekracza 50 km.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)