Jak złożyć bolid Formuły 1?

Jak złożyć bolid Formuły 1?

Jak złożyć bolid Formuły 1?
Bartosz Pokrzywiński
21.06.2010 15:36, aktualizacja: 13.10.2022 13:40

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co by się stało, gdyby wszyscy mechanicy w Formule 1 zrobili sobie długą przerwę obiadową? Lewis Hamilton i Jenson Button udowadniają, że wbrew pozorom F1 jest sportem zespołowym. Czy poradzą sobie ze złożeniem bolidu?

Co to właściwie jest bolid F1? Mam nadzieję, że każdy czytelnik Autokultu odróżnia kształty tej jednomiejscowej wyścigówki od aut chociażby serii GP2 czy amerykańskiej Indy Car. Za kierowcą znajduje się wolnossący silnik V8 o pojemności 2.4-litra. Na filmie poniżej wydaje się takim maleństwem. Jednak to maleństwo generuje moc zbliżoną do 750 koni mechanicznych.

Oprócz silnika najważniejszym elementem bolidu jest chyba zawieszenie. Do tego dochodzi oczywiście sekwencyjna skrzynia biegów umożliwiająca zmianę przełożeń w ciągu kilkudziesięciu milisekund, piekielnie mocny układ hamulcowy oraz układ kierowniczy. Całość pokrywa ultralekka karoseria z kompozytów włókna węglowego z wlotami dostarczającymi powietrza do chłodnic, przez które przepływa przez nie nawet z prędkością 650 litrów na minutę.

W ogólnym, bardzo ogólnym skrócie to wszystko. Teoretycznie więc bardzo proste. Co by jednak było, gdyby mechanicy, do których zadań należy m.in. rozkładanie bolidu na czynniki pierwsze po każdym wyścigu i sprawdzanie czy wszystko działa poprawnie, zrobili sobie wolne?

Mistrz świata z 2008 i mistrz świata z 2009 roku składają swój bolid. Swoją drogą - czy oni nawet na piżamach mają logo vodafone?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)