Dziś polecą mandaty. Wielka akcja policji w całym kraju

W zderzeniu z autem pieszy lub rowerzysta nie ma większych szans
W zderzeniu z autem pieszy lub rowerzysta nie ma większych szans
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Tomasz Budzik

17.02.2023 08:51, aktual.: 17.02.2023 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piątek 17 lutego polska policja na terenie całego kraju prowadzi akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na te aspekty przepisów, które dotyczą pieszych. Mundurowych należy więc spodziewać się w pobliżu przejść.

1500 zł – taki mandat może obecnie otrzymać kierowca, który zostanie przyłapany na przewinieniu względem pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących. Na takie kary zmotoryzowani szczególnie narażeni są w piątek 17 lutego. Na ten dzień policja zaplanowała bowiem ogólnopolską akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Na drogach znajdzie się większa liczba funkcjonariuszy.

- Zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych (...). Nadzorem będą objęte również miejsca szczególnie niebezpieczne, w tym przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których w przeszłości doszło do potrąceń niechronionych uczestników ruchu drogowego - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący zbliżający się do przejścia dla pieszych mają obowiązek zmniejszyć prędkość, jeśli mogłaby ona narazić na niebezpieczeństwo pieszych, a także ustąpić pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście i na nim przebywającym. Jak wynika z informacji policji, do najczęstszych wykroczeń ze strony kierujących należy jazda za zbyt wysoką prędkością w pobliżu przejść, nieustąpienie pieszym pierwszeństwa, wyprzedzanie przed zebrą lub na niej, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W każdym z tych przypadków taryfikator mandatów przewiduje karę 1500 zł, a do konta kierowcy dopisuje się 15 punktów karnych. Wpadka może być więc nie tylko kosztowna, ale też przyczynić się do utraty prawa jazdy.

Podczas ogólnopolskiej akcji policja weźmie też pod lupę samych pieszych. Jak informuje policja, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez jezdnię w miejscach zabronionych oraz korzystanie z urządzeń elektronicznych w sposób ograniczający możliwość obserwacji otoczenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (192)