Polecą "prawka" i mandaty. Dziś wielka akcja polskiej policji

Dziś kierowcy mogą "wpadać" masowo
Dziś kierowcy mogą "wpadać" masowo
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik

21.09.2021 05:41, aktual.: 14.03.2023 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mandaty, zatrzymane prawa jazdy, ale i edukacja - takie mają być efekty dzisiejszej, potężnej akcji mundurowych. Policja zapowiada, że na drogi wyjedzie cały sprzęt i maksymalna liczba funkcjonariuszy.

Europejskie stowarzyszenie policji drogowych - Roadpol - od 16 do 22 września 2021 r. prowadzi akcję "Road Safety Days". W Polsce kulminacja działań mundurowych przypada na wtorek 21 września. Tego dnia należy spodziewać się wzmożonej kontroli ze strony policjantów. Jak zapowiada drogówka, na ulicach pojawi się cały dostępny tej formacji sprzęt: mierniki prędkości, radiowozy z wideorejestratorami czy drony.

Policjanci mają kontrolować szczególnie te miejsca, gdzie często dochodzi do wypadków. Sprawdzana będzie prędkość i trzeźwość kierujących. Funkcjonariusze będą również zwracać uwagę na przestrzeganie wprowadzonych czy zmienionych w 2021 r. przepisów. Chodzi o pierwszeństwo pieszych na przejściach, odstępy na autostradach i "ekspresówkach" czy jazdę elektrycznymi hulajnogami.

"Road Safety Days" to jednak nie tylko wręczanie mandatów i zatrzymywanie praw jazdy. W wielu miastach odbywają się imprezy poświęcone bezpieczeństwu na drogach. W ich trakcie policjanci, we współpracy z miejscowymi automobilklubami czy ośrodkami egzaminowania kierowców, wyjaśniają zawiłości przepisów, promują bezpieczne zachowania na drodze czy rozdają elementy odblaskowe.

Ideą powołania do życia "Road Safety Days" jest chęć przekonania kierowców, że możliwa jest taka jazda, by na drogach nie ginęli ludzie. Jednym z celów akcji jest więc to, by w czasie jej trwania nie było śmiertelnych ofiar wypadków. W 2021 r. Polsce jak na razie się nie udaje. Od początku roku mieliśmy tylko 4 dni bez śmiertelnych wypadków, a ostatni wypadł w maju.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)