Dieselgate nadal zbiera żniwa. Kolejna kara dla Volkswagena i Audi

Dieselgate nadal zbiera żniwa. Kolejna kara dla Volkswagena i Audi

Volkswagen Auto Group
Volkswagen Auto Group
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Volkswagen AG
27.05.2023 12:43, aktualizacja: 27.05.2023 15:39

Koncern Volkswagena zdecydował się na zatwierdzenie zasad ugody ze stanem Teksas. W jej wyniku marki Volkswagen i Audi będą zmuszone zapłacić łączną karę w wysokości aż 5 mln dol.

Mimo że od wybuchu afery Dieselgate w tym roku minie już 8 lat, jej konsekwencje nadal rzucają cień na koncern Volkswagena. Co rusz na światło dzienne wychodzą nowe dowody lub wypowiedzi osób, które brały udział w procederze fałszowania testów emisji spalin. Za koncernem ciągną się również wytoczone pozwy, a wiele spraw wniesionych do sądu nadal nie zostało sfinalizowanych.

Do nowych informacji dotyczących afery Volkswagena doszedł Reuters. Według jego ustaleń koncern zdecydował się zawrzeć ugodę ze stanem Teksas, który złożył wobec niemieckiej firmy pozew cywilny. Ugoda sprawia, że Volkswagen oraz Audi będą musiały zapłacić karę w wysokości 85 mln dol. Oczywiście w porównaniu ze zsumowanymi konsekwencjami Dieselgate jest to stosunkowo niewielka suma.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Volkswagen Auto Group musiało bowiem dla przykładu zapłacić wcześniej aż 20 mld dol. Stanom Zjednoczonym, lecz pojedyncze stany wcale nie zamierzały z tego względu odpuścić swoich roszczeń. Teksas nie jest zresztą pierwszym, który zdecydował się na taki ruch - wcześniej podobny pozew złożyło chociażby Ohio.

Patrząc na najnowsze doniesienia prasowe, trudno jest zakładać, że echa afery Dieselgate w najbliższym czasie ucichną. Przypomnijmy, że w 2015 roku na jaw wyszły dane pokazujące, że grupa Volkswagena z pomocą specjalnego oprogramowania fałszowała emisję spalin swoich aut podczas testów. Proceder miał dotyczyć nawet 11 mln samochodów sprzedanych na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)