Poradniki i mechanikaDarmowa nawigacja samochodowa na telefon. Jest spory wybór

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon. Jest spory wybór

Wybór darmowych nawigacji na telefon jest duży i są to niezłe aplikacje, nawet w porównaniu z płatnymi.
Wybór darmowych nawigacji na telefon jest duży i są to niezłe aplikacje, nawet w porównaniu z płatnymi.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
05.05.2019 08:00, aktualizacja: 28.03.2023 11:07

Dziś nie jest problemem instalacja aplikacji z nawigacją samochodową, która z powodzeniem zastąpi system nawigacyjny producenta. Sprawdziłem, które nawigacje samochodowe na telefon są darmowe.

Dawniej 600-1200 zł płaciło się za nieduże urządzenie montowane na szybie z mapą nawigacyjną. Obecnie ich miejsce zajęły smartfony, które ma praktycznie każdy. Wystarczy ściągnąć aplikację z nawigacją i cieszyć się mapami oraz prowadzenie do celu.

Niektóre ostrzegają o fotoradarach, a nawet tymczasowych miejscach kontroli prędkości. Sprawdziłem dostępność bezpłatnych nawigacji na system Android oraz iOS.

Google Maps

Najpopularniejsza nawigacja na smartfona, dostępna na oba systemy operacyjne i zupełnie darmowa. Zaletą jest bogata baza użytkowników, dzięki którym Google śledzi i analizuje ruch drogowy. Jest też mocno rozbudowana baza punktów POI.

Do wad można zaliczyć brak jakiejkolwiek informacji o lokalizacji fotoradarów, systemów odcinkowego pomiaru prędkości czy tym bardziej kontrolach drogowych.

Mapy Apple

Zupełnie bezpłatna nawigacja samochodowa na urządzenia z systemem iOS, dostarczona do każdego iPhone’a fabrycznie. Opiera się na mapach TomTom. Do ciekawszych zalet można zaliczyć zapamiętanie lokalizacji parkowania samochodu.

Aplikacja dostępna wyłącznie na system iOS jest tylko nawigacją. Nie zawiera żadnych informacji o fotoradarach i innych formach kontroli prędkości.

Yanosik

Trzeci popularny, darmowy hit, z którego korzysta wielu kierowców. Yanosik jest co do zasady urządzeniem ostrzegającym o kontrolach prędkości oraz zagrożeniach na drodze, ale też ma nawigację. Dzięki bogatej bazie użytkowników mógłby lepiej wytyczać trasę. Do wad można zaliczyć przede wszystkim kiepską czytelność map.

Waze

Zyskuje popularność wśród użytkowników, głównie dzięki możliwości dodawania ostrzeżeń o kontrolach prędkości czy utrudnieniach ruchu jak w Yanosiku, którego jest obecnie najmocniejszym konkurentem. Aplikacja jest chwalona za sprawne omijanie korków.

Sygic

Bezpłatna, mało znana nawigacja z ładnie zaprojektowanymi mapami TomToma, sporą liczbą punktów POI oraz bazą fotoradarów. Dużą zaletą nawigacji jest działanie w trybie offline. Niestety brakuje informacji o korkach na trasie oraz o mobilnych kontrolach prędkości.

Here We Go

Mało popularna darmowa nawigacja samochodowa na telefony z systemem Android oraz iOS została oparta na mapach nawigacji fabrycznych. Jej dużym atutem jest możliwość działania w trybie offline oraz informacje o limitach prędkości. Brakuje natomiast ostrzeżeń o mobilnych kontrolach prędkości.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)