Dacia wyprzedziła volkswagena. W lipcu Sandero było numerem 1 w Europie

Dacia wyprzedziła volkswagena. W lipcu Sandero było numerem 1 w Europie

Dacia Sandero to europejski hit sprzedaży.
Dacia Sandero to europejski hit sprzedaży.
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Aleksander Ruciński
30.08.2021 07:31, aktualizacja: 14.03.2023 15:22

Ci, którzy sądzą, że budżetowe marki cieszą się wzięciem tylko na mniej wymagających rynkach, są w błędzie. Europejskie wyniki sprzedaży nowych aut w lipcu 2021 roku są tego najlepszym przykładem. Palmę pierwszeństwa oficjalnie przejęła dacia.

Konkretnie Dacia Sandero, która wyprzedziła dotychczasowych liderów: Volkswagena Golfa i Toyotę Yaris. To epokowe wydarzenie, gdyż rumuński hatchback nigdy wcześniej nie był numerem jeden. Najwyraźniej w dobie pandemii Europejczycy zaczęli bardziej liczyć pieniądze. Sandero wydaje się bowiem bezkonkurencyjna w kategorii "value for money".

Wysoka pozycja Sandero wynika jednak nie tylko z dużego zainteresowania modelem, ale i ogromnych spadków, jakie dotknęły dotychczasowego lidera. Golf znalazł w lipcu 19 425 chętnych, co jest wynikiem o 37 proc. gorszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Żaden inny model w pierwszej dziesiątce nie zaliczył aż tak spektakularnego spadku.

Są za to propozycje, które mogą pochwalić się imponującym wzrostem. Przykład? Hyundai Tucson lokowany na szóstej pozycji, który zanotował 39-procentową poprawę.

Wyniki sprzedaży w Europie - lipiec 2021
Wyniki sprzedaży w Europie - lipiec 2021© jato dynamics

Ogólnie jednak lipiec 2021 roku nie okazał się łaskawy dla europejskiego rynku. Łącznie sprzedano 967 830 samochodów. Dla porównania przed rokiem było to 1,27 mln aut. Według analityków JATO Dynamics 24-procentowy spadek jest w dużej mierze wynikiem problemów z półprzewodnikami, które wpływają na dostępność poszczególnych modeli. Niestety wszystko wskazuje, że w kolejnych miesiącach sytuacja się utrzyma.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)