Co to jest kontrolka EPC?

Poradniki i mechanikaCo to jest kontrolka EPC?08.01.2020 15:52
Z palącą się kontrolką EPC borykają się przede wszystkim właściciele samochodów z koncernu Volkswagena.
Z palącą się kontrolką EPC borykają się przede wszystkim właściciele samochodów z koncernu Volkswagena.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

Na desce rozdzielczej pojazdu mogą pojawić się różnego typu komunikaty informujące o niewłaściwej pracy któregoś z podzespołów lub awarii. Jednym z nich jest kontrolka EPC.

Spośród wielu komunikatów i rozpoznawalnych skrótów, np. ABS czy ESP, które odnoszą się do układów przeciwpoślizgowych, stosunkowo mało czytelnym symbolem jest EPC. Jeśli na desce pojawi się właśnie ten komunikat, to sygnalizuje on problemy z pracą samochodu, będące następstwem awarii elektryki.

Może oznaczać niemal wszystko, jeśli dotyczy to istotnych nieprawidłowości - od nieprawidłowych wartości na czujnikach silnika, po awarię czujnika świateł stopu lub temperatury cieczy chłodzącej. W celu dokładnego ustalenia przyczyn awarii należy posłużyć się komputerem diagnostycznym. Koszt elektronicznej diagnozy usterki wynosi ok. 50 zł.

Co ciekawe, kontrolka EPC najczęściej występująca w samochodach Grupy VW, jest całkowicie niezależna od kontrolki silnika (check engine), co zresztą pokazuje zdjęcie zamieszczone w artykule. Przykładowo niedziałające światła stop nie będą komunikowane kontrolką check engine, ponieważ nie dotyczą bezpośrednio pracy silnika.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)