Poradniki i mechanikaCzy można jeździć skuterem po zatrzymaniu prawa jazdy? Sprawa nie jest jednoznaczna

Czy można jeździć skuterem po zatrzymaniu prawa jazdy? Sprawa nie jest jednoznaczna

Jedziesz 101 km/h w obszarze zabudowanym i tracisz prawo jazdy na trzy miesiące. Przez ten czas możesz poruszać się komunikacją miejską, rowerem lub motorowerem. Ale tym ostatnim tylko pod jednym warunkiem.

Jeśli zatrzymają ci prawo jazdy, możesz wsiąść na skuter pod warunkiem, że masz odpowiedni wiek.
Jeśli zatrzymają ci prawo jazdy, możesz wsiąść na skuter pod warunkiem, że masz odpowiedni wiek.
Źródło zdjęć: © fot. Polska Press/East News
Marcin Łobodziński

23.08.2019 | aktual.: 24.03.2023 16:36

Zatrzymanie prawa jazdy to nie zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi

Sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi, często wydawany po jeździe w stanie nietrzeźwości, całkowicie uniemożliwia korzystanie z pojazdów silnikowych na drogach publicznych. To nie to samo, co obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące po takim czynie jest decyzją administracyjną i dotyczy wyłącznie dokumentu oraz uprawnień z nim związanych. Oznacza to, że tracimy te uprawnienia, które były wpisane w prawie jazdy. Natomiast nie inne.

Wszystko zależy od wieku

I tu sprawa się nieco komplikuje z punktu widzenia prawa, choć w praktyce nie ma z tym najmniejszego problemu. Otóż 19 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy (nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami), które nakazują osobom pełnoletnim uzyskanie minimum uprawnień AM do kierowania motorowerem (może być też dowolna kategoria prawa jazdy).

Kto więc ukończył 18 lat przed wejściem w życie tych przepisów, ten nie musi posiadać żadnego dokumentu poza dowodem osobistym, by jeździć motorowerem. Osoby młodsze tak.

To sprawia, że jeśli urodziłeś się 19 stycznia 1995 roku lub później, a stracisz prawo jazdy za przekroczenie prędkości, tracisz również uprawnienia do kierowania motorowerem. Osoby starsze są więc uprzywilejowane, co wprowadza pewną nierówność wobec prawa, a przecież tę gwarantuje konstytucja.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)