Co warto wiedzieć o leasingu samochodu używanego?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

22.05.2024 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Leasing samochodu używanego jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców planujących poszerzenie swojej firmowej floty. To znakomita alternatywa dla kredytu czy zakupu pojazdu za gotówkę. Poznaj najważniejsze informacje na temat tej formy finansowania i dowiedz się, czy jest to propozycja także dla Twojej firmy.

Czym różni się leasing samochodu nowego od używanego?

W rzeczywistości leasing samochodu używanego nie różni się niczym od tej formy finansowania dla nowego auta. Leasingodawca udostępnia wybrany model na określonych warunkach w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Po zakończeniu obowiązywania umowy przedsiębiorca wykupuje auto po uiszczeniu kwoty wykupu i jego firma staje się właścicielem samochodu. Jest to więc korzystny sposób na budowanie firmowej floty pojazdów.

Rodzaje leasingu

Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Pierwszy z nich jest zdecydowanie popularniejszy – głównie ze względu na korzyści, jakie zapewnia. Przez cały okres zobowiązania pojazd pozostaje własnością leasingodawcy i to po jego stronie leży obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Z kolei leasingobiorca może zaliczyć część płaconych rat (w niektórych przypadkach nawet całość) w koszty uzyskania przychodu i zmniejszyć wysokość podatku.

Decydując się na leasing finansowy, trzeba wiedzieć, że odpisy amortyzacyjne leżą po stronie przedsiębiorcy. W kosztach uzyskania przychodu może on jednak uwzględnić jedynie część odsetkową raty. Musi także zapłacić cały należny podatek VAT już na samym początku obowiązywania umowy. Ze względu na inne korzyści finansowe ten rodzaj leasingu jest wybierany zdecydowanie rzadziej.

Jakie auta używane można znaleźć w ofercie leasingu?

Zastanawiasz się, czy w ofercie aut używanych znajdziesz model pasujący do Twoich oczekiwań? Warto przyjrzeć się bliżej samochodom dostępnym w Santander Leasing. Wśród modeli z drugiej ręki są dostępne m.in. następujące auta:

 • Toyota Corolla w wersji Comfort z silnikiem hybrydowym 1.8 122 KM,
 • Audi A4 w wersji 35 TFSI S Line z silnikiem benzynowym 2.0 TFSI 150 KM,
 • Toyota Camry w wersji Comfort z silnikiem hybrydowym 2.5 218 KM,
 • Lexus NX w wersji F Sport z silnikiem benzynowym 2.0 238 KM.

To tylko kilka przykładowych samochodów używanych dostępnych w leasingu we wspomnianej firmie. Oferta jest systematycznie aktualizowana, dlatego może się dynamicznie zmieniać. Najczęściej są to auta maksymalnie 6-letnie w doskonałym stanie technicznym.

Ile kosztuje leasing samochodu używanego?

Koszty leasingu, a więc wysokość comiesięcznych rat jest uzależniona przede wszystkim od:

 • wartości pojazdu,
 • kwoty wykupu, 
 • okresu finansowania,
 • wysokości opłaty wstępnej.

Poniżej znajdziesz kalkulacje dla dwóch modeli dostępnych w ofercie Santander Leasing wraz z przykładowymi kosztami.

Przykład 1.

Toyota Corolla Comfort 1.8 122 KM z 2021 roku, przebieg 124 540 km:

 • okres leasingu: 60 miesięcy,
 • opłata wstępna: 6 211 zł netto,
 • kwota wykupu: 18 634 zł netto,
 • cena samochodu: 62 114 zł netto,
 • miesięczna rata: 952 zł netto

Kalkulacja na dzień 18.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).

Przykład 2.

Toyota Camry Comfort 2.5 218 KM z 2019 roku, przebieg 47 401 km:

 •  okres leasingu: 60 miesięcy,
 • opłata wstępna: 8 769 zł netto,
 • kwota wykupu: 26 309 zł netto,
 • cena samochodu: 87 699 zł netto,
 • miesięczna rata: 1 344 zł netto

Kalkulacja na dzień 18.04.2024 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).

Leasing samochodów używanych to bardziej ekonomiczna alternatywa dla nowych modeli o takich samych parametrach.

Jak się dowiedzieć, czy auto jest w leasingu?

Chcesz się dowiedzieć, jak rozpoznać auto w leasingu? Przede wszystkim zapoznaj się z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Takie auto jest własnością leasingodawcy, więc to jego dane widnieją w tym dokumencie. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wymaga to złożenia stosownego wniosku wraz z informacjami o tym, w jakim celu są potrzebne te informacje.

Co należy zrobić po wykupie samochodu z leasingu?

Po zakończeniu obowiązywania umowy i opłaceniu kwoty wykupu Twoja firma stanie się właścicielem auta. Wiąże się to przede wszystkim z obowiązkiem przerejestrowania samochodu z firmy leasingowej na nowego użytkownika. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od transakcji. W tym celu trzeba się zgłosić do właściwego Wydziału Komunikacji wraz z kompletem niezbędnych dokumentów. Pamiętaj o tym, że auto musi mieć ważne badanie techniczne oraz polisę OC. Samochód na firmę może zarejestrować właściciel przedsiębiorstwa lub osoba do tego upoważniona.

Leasing auta używanego – podsumowanie

Ta forma finansowania jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcą poszerzyć swoją flotę firmową. Auta używane są tańsze niż ich odpowiedniki prosto z salonu. Leasing jest wygodnym rozwiązaniem, które umożliwia dostosowanie wydatków do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Daje także korzyści podatkowe, gdyż pozwala uwzględnić część lub całości rat w kosztach uzyskania przychodu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie