Ceny OC w 2018 r. raczej nie spadną. W 2017 r. ubezpieczyciele wypłacili większe odszkodowania

Ceny OC w 2018 r. raczej nie spadną. W 2017 r. ubezpieczyciele wypłacili większe odszkodowania

Jet kilka sposobów, by legalnie obniżyć składkę OC. Lepiej z nich skorzystać, bo na ubezpieczycieli nie ma co liczyć
Jet kilka sposobów, by legalnie obniżyć składkę OC. Lepiej z nich skorzystać, bo na ubezpieczycieli nie ma co liczyć
Źródło zdjęć: © WP.PL
Tomasz Budzik
01.03.2018 12:37, aktualizacja: 01.10.2022 19:03

Galop cen polis OC trwa w najlepsze od trzech lat. Jeśli liczyliście na to, że to już koniec, możecie się rozczarować. Z najnowszych danych wynika, że ubezpieczyciele wypłacili w 2017 r. o 6 proc. więcej za szkody komunikacyjne. Będę musieli sobie to powetować.

Więcej wypłat, wyższe stawki

Z danych udostępnionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że w 2017 r. ubezpieczyciele w ramach odszkodowań komunikacyjnych wypłacili 10,2 mld zł. To o 6 proc. więcej niż w roku 2016. Proces wzrostu wypłat za ubezpieczenia komunikacyjne trwa od 2011 r. z niewielką obniżką w 2013.

W 2015 roku wypłaty względem roku 2014 zwiększyły się o 13, 9 proc. W roku 2016 zanotowano kolejny wzrost o 7,2 proc. Jak w tym czasie prezentowały się średnie ceny OC? Z analizy porównywarki rankomat.pl wynika, że pomiędzy 2015 a 2016 rokiem ceny polis wzrosły aż o 45 proc. Pomiędzy rokiem 2016 a 2017 było to 24 proc. Jeśli spojrzymy na to porównanie, oczywiste staje się, że na utrzymanie się spadkowej tendencji cen OC (o 5,2 proc.) z czwartego kwartału roku 2017 nie należy liczyć.

Najprawdopodobniej nie trzeba też obawiać obawiać się lawinowych wzrostów cen polis. Zjawisko, którego świadkami byliśmy trzy lata temu, miało swoje podłoże we wcześniejszej wojnie cenowej pomiędzy ubezpieczycielami. Kierowcy przez lata płacili mało, ale ubezpieczyciele ponosili straty, które potem szybko sobie powetowali. Teraz tak drastycznych podwyżek OC nie trzeba się obawiać, ale i na obniżki nie ma co liczyć.

Co robić, by obniżyć stawkę OC?

Sposobów na obniżenie ceny polisy jest kilka. Najnowszy to skorzystanie z oferty obejmującej zwrot części pieniędzy za OC dla tych kierowców, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami. Jeśli kierowca nie prowadzi bezpiecznie, nie musi obawiać się podwyżki ubezpieczenia przy następnej polisie. Zwrotu części kosztów poprzedniej też jednak nie otrzyma. W przypadku Link4 za sprawą takiej usługi można odzyskać do 30 proc. wysokości składki. Podobne rozwiązanie oferuje również PZU, ale w tym przypadku zamiast zwrotu można otrzymać zniżkę przy zawieraniu kolejnej umowy. Poza tym urządzenie, które w przypadku PZU Go śledzi poczynania kierowcy, potrafi również automatycznie wezwać pomoc w razie wypadku.

Świetnym sposobem na obniżenie stawki OC jest również wybór odpowiedniego samochodu. O tym, że pojemność i moc silnika wpływa na wysokość polisy, wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że pewne znaczenie ma również marka posiadanego samochodu. Wybierając odpowiednie auto, można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie. W przypadku młodego kierowcy będzie to już 200-300 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)