Audi SQ5

Audi SQ5 jest sportowo-użytkowym samochodem osobowym, za którego produkcję od 2008 roku odpowiada koncern Audi. W 2017 roku zaprezentowana została druga generacja auta, które jest jednocześnie drugim z flagowych SUV-ów marki oznaczonych literą Q. Bliźniaczym modelem Audi SQ5 jest Porsche Macan, przy czym za jego największą konkurencję uważa się modele Infiniti EX, Volvo XC60, BMW X3 i Mercedes-Benz klasy GLK.

  • Audi SQ5 to niemiecki SUV produkowany od 2012 roku. W 2017 roku zaprezentowano drugą generację auta
  • W testach bezpieczeństwa Euro NCAP SQ5-tka zdobyła pięć gwiazdek
  • Najmocniejsza jednostka przyspiesza do 100 km/h w 5.1 sekundy
  • Audi SQ5 jest dostępne z 3-litrowymi silnikami diesla lub benzynowymi
  • Konkurencją dla SQ5 są: BMW X3, Infiniti EX lub Volvo XC60
[1/5] Audi SQ5 to niemiecki SUV produkowany od 2012 roku. W 2017 roku zaprezentowano drugą generację autaŹródło zdjęć: © en.wheelsage.org/SRT

Audi SQ5 – historia

Audi SQ5 po raz pierwszy zaprezentowane zostało w 2008 roku w Paryżu podczas targów samochodowych. Pierwsza wersja posiadała podwozie na płycie MLB przeniesione z modelu Audi A4, a konkretnie jego czwartej generacji i była bliźniacza z Porsche Macan. Pierwszy lifting przeprowadzony został w 2012 roku, kiedy zmianie uległy: zderzaki, przednie reflektory oraz atrapa chłodnicy, a pod koniec roku do sprzedaży wprowadzono sportową wersję SQ5 Tdi wyposażona w jednostkę napędzaną Dieselem o pojemności 3 litrów i mocy na poziomie 313 KM. Był to jednocześnie pierwszy model w ofercie Audi, który wyposażono w silnik wysokoprężny. Niedługo później, bo już rok później światło dzienne ujrzał silnik zasilany benzyną stworzony głównie na potrzeby zagranicznych rynków w Chinach, USA i Kanadzie.

Audi SQ5 – dane techniczne

Audi SQ5 posiadały zarówno benzynowe jak i napędzane Dieselem silniki o pojemnościach od 2.0 do 3.0 i mocy od 143 do nawet 354 KM. Obsługiwane były przez trzy dedykowane przekładnie: 7-biegową S-Tronic, 6-biegową manualną oraz 6 i 8-biegową Tiptronic. Podczas produkcji wykorzystano popularny napęd quattro Torsen, który przełożono na przednią oś pojazdu. Dzięki temu obniżeniu ulegała masa własna, a model jazdy nie wymagał od prowadzącego kierowcy aż takiego doświadczenia, jak miało to miejsce w przypadku samochodu z napędem na tylną oś.

Audi SQ5 - wyposażenie

Jak każdy model Audi również SQ5 posiadało wysokiej jakości wyposażenie oraz wnętrze wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Wypełniały je liczne schowki i półki, praktyczne i łatwo dostępne zarówno dla kierowcy jak i pasażerów. Ponadto Audi SQ5 w podstawowej wersji wyposażone zostało m.in. w: aluminiowe felgi, centralny zamek, immobilizer, elektrycznie sterowane drzwi i lusterka, radio FM, odtwarzacz CD, wspomaganie układu hamowania, multifunkcyjną kierownicę umieszczoną na regulowanej kolumnie, regulowane fotele, klimatyzację, system głośników, dodatkowe podświetlenie zegarów, wejście USB oraz dodatkowe oświetlenie z przodu i z tyłu.

Audi SQ5 - bezpieczeństwo

Audi SQ5 zostało bardzo dobrze ocenione pod kątem bezpieczeństwa, uzyskując maksymalną ocenę pięciu gwiazdek na pięć możliwych w popularnych testach zderzeniowych Euro NCAP. Było to spowodowane również dzięki elementom wyposażenia, które zawierały m.in.: wzmocnione pasy bezpieczeństwa, wspomaganie układu hamowania, zestaw przednich i bocznych poduszek powietrznych zarówno dla kierowcy jak i pasażerów, czujniki parkowania, asystenta ruchu, system ABS+EBD,

Audi SQ5 - wymiary

Audi SQ5 to minivan, dlatego jego wymiary mogą wydawać się spore jak na miejskie auto. Długość auta wynosi 4630 mm, przy szerokości 1900 mm i wysokości na poziomie 1660 mm. Ponadto, producent zdecydował się rozstawić osie na odległość 2810 mm oraz wyposażyć Audi SQ5 w zbiornik paliwa o pojemności 75 litrów. To wszystko przełożyło się na ładowność auta na poziomie 600 kg. Nie mniej istotny jest również bagażnik, którego pojemność wynosi 540 – 1560 litrów.

Audi SQ5 – osiągi/spalanie

Audi SQ5 dzięki wysokoprężnym silnikom osiągał zawrotne prędkości. Najbardziej zaawansowana wersja napędu uzyskiwała aż 225 km/h prędkości maksymalnej, do setki rozpędzając się w niewiele mniej niż 6 sekund. W naturalny sposób przekładało się to na współczynniki spalania, które okazywały się zaskakująco niskie. W modelu mieszanym Audi SQ5 spala tylko ok. 8 l/100 km, co maleje do 6 l/100 km w trasie i rośnie do ok. 10 l/100 podczas jazdy po mieście.