Co myślą Polacy o swoich samochodach? Ciekawe wyniki badania

Co myślą Polacy o swoich samochodach? Ciekawe wyniki badania

Volkswagen Passat B5
Volkswagen Passat B5
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/VW
Marcin Łobodziński
18.09.2022 08:13, aktualizacja: 13.03.2023 15:41

Dla blisko 70 proc. Polaków samochód jest ich wizytówką, a 55 proc. nazwałoby go przyjacielem. Tak traktujemy swoje auta, a to nie wszystkie wyniki ciekawego badania.

Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Q Service Castrol wykazało, że aż 64 proc. Polaków czuje się nieswojo, kiedy nie ma dostępu do własnego samochodu. Ponad połowa utożsamia swój pojazd z przyjacielem, a 23 proc. osób przyznało, że traktuje go jak członka rodziny. Ponad 25 proc. nadaje mu imię i odczuwa smutek podczas sprzedaży. 47 proc. osób deklarowało, że nie zmieniłoby swojego dotychczasowego samochodu, gdyby mogli cofnąć się w czasie.

87 proc. respondentów stwierdziło, że użytkowanie samochodu sprawia im przyjemność, 82 proc. pytanych powiedziało, że samochód pozwala im być bardziej zadowolonym z życia, a 80 proc. twierdzi, że samochód pozwala na realizację pragnień.

No dobrze, ale co z tego?

Otóż to, że dla Polaków samochód to coś więcej niż tylko przedmiot, który pozwala im się przemieszać. Aż 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ok. 20 proc. ich miesięcznego dochodu jest przeznaczane na dbanie o auto.

Szczególnie kobiety przywiązują uwagę do regularnego serwisowania, choć zdają się w pełni na wiedzę i usługi warsztatów. Co ciekawe, z badania wynika też, że Polacy nie są skorzy do napraw na własną rękę, a w przypadku korzystania z części zamiennych, mocno opierają się na rekomendacjach mechanika.

Polacy chcą jeździć sprawnymi i zadbanymi samochodami – mówi Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych Q Service Castrol. - Trudna sytuacja na rynku motoryzacyjnym związana z dostępnością samochodów jeszcze mocniej utrwala ten trend.

Kierowcy wskazali, że najbardziej popularnymi czynnościami związanymi z dbaniem o samochód są:

  • sprzątanie wnętrza pojazdu (76 proc.),
  • mycie z zewnątrz (73 proc.),
  • wymiana i uzupełnianie płynów (65 proc.),
  • dbanie o bezpieczny i ekonomiczny styl jazdy (60 proc.),
  • sprawdzenie świateł (58 proc.),
  • niedopuszczanie do zbyt niskiego poziomu paliwa w baku (56 proc.),
  • regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i zużycia bieżnika (54 proc.),
  • kontrola stanu pojazdu u mechanika (50 proc.).

Zarówno kobiety jak i mężczyźni zwrócili także uwagę, że starają się zachować największy porządek w swoim samochodzie, gdy mają przewieźć pasażerów lub planują jechać na wydarzenie np. wesele.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)