Poradniki i mechanikaJak zadbać o instalację LPG przed zimą?

Jak zadbać o instalację LPG przed zimą?

Jak zadbać o instalację  LPG przed zimą?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
01.09.2021 15:59, aktualizacja: 14.03.2023 15:19

Niska temperatura otoczenia może niekorzystnie wpłynąć na samochody z instalacją LPG. Możemy jednak zapobiec niekorzystnemu działaniu zimna, odpowiednio przygotowując auto do zimy. Odpowiednie przygotowania auta do zimy pozwoli uniknąć kłopotów eksploatacyjnych, kiedy temperatury spadną poniżej zera. Nie warto czekać z takim przeglądem do ostatniej chwili.

Zimowy przegląd instalacji LPG – od czego zacząć

Zimowy przegląd warto zrobić w warsztacie, który specjalizuje się w instalacjach autogaz. Co do zasady, pierwszy przegląd serwisowy trzeba wykonać po pokonaniu 10 tysięcy kilometrów, jednak jeśli zbliżają się chłody, warto zajrzeć do instalacji przy mniejszym przebiegu.

Pierwszym krokiem podczas zimowego przeglądu jest sprawdzenie szczelności całego układu. Fachowiec użyje do tego specjalnego przyrządu, tzw. detektora nieszczelności. Urządzenie wykrywa nawet minimalne nieszczelności układu i ewentualne szczeliny. Kolejnym krokiem zimowego przeglądu jest wymiana filtrów.

Obraz
© Materiał Partnera

Uważaj na zanieczyszczenia oleiste

"Filtry mają za zadanie zabezpieczyć silnik auta przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do zbiornika wraz z paliwem. Zanieczyszczenia oleiste, które dostaną się do zbiornika podczas tankowania, mogą blokować wtryskiwacze gazu. W takim przypadku instalacja nie przełączy się z benzyny na gaz. Przy ujemnych temperaturach, zanieczyszczenia działające jak klej mogą zablokować tłoczki wtryskiwaczy. Z tego powodu silnik gaśnie podczas przełączania paliwa. Najbardziej uciążliwe jest nagromadzenie zanieczyszczeń w listwie wtryskowej (IV generacja) i reduktorze (generacje I - IV). Z powodu zanieczyszczeń zdarzają się problemy w działaniu reduktorów (zwiększone opory ruchu membran) oraz wtryskiwaczy (ograniczony ruch tłoczków). Wymiana filtrów to najprostszy sposób, by uniknąć kłopotów podczas mrozów." - mówi Maciej Kuźmicz, doradca techniczny z firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki Stag.

Obraz
© Materiał Partnera

Samochody z zamontowaną nowoczesną, sekwencyjną instalacją autogaz są wyposażone w dwa rodzaje filtrów – filtr fazy ciekłej i filtr fazy lotnej. Obowiązkowo należy je wymieniać co 10 tysięcy kilometrów lub raz do roku.

Pamiętaj o świecach

Kolejnym elementem, który potrzebuje szczególnej uwagi przed sezonem zimowym, są świece zapłonowe.

" Warunki pracy silnika zasilanego LPG są inne niż w przypadku silnika benzynowego – dodaje Marcin Dziewiątkowski - w autach po konwersji na LPG układ zapłonowy jest bardziej obciążony. Obciążenie to skraca żywotność świec zapłonowych."

Po dokładnej kontroli wszystkich elementów instalacji LPG konieczna jest jej precyzyjna regulacja. Warto pamiętać, że po każdym przeglądzie lub zmianach w układzie LPG konieczna jest precyzyjna kalibracja wykonana przez profesjonalistę. Źle wyregulowana instalacja to zwiększone zużycie benzyny, nieprawidłowe przełączanie, szarpanie i wiele innych kłopotów, których można łatwo uniknąć nie zaniedbując tego kroku.

Nie tylko instalacja LPG

Przygotowując auto z instalacją autogaz do zimy, warto skontrolować też elementy z pozoru niezwiązane z gazem. Należy się upewnić, że akumulator jest w pełni sprawny. Podczas mrozów nawet najmniejsza niesprawność może skutkować kłopotami z rozruchem. Warto też skontrolować benzynowy układ zasilania. Poziom paliwa powinien zapewnić bezproblemowe smarowanie i chłodzenie pompy paliwa – jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku nowoczesnych instalacji, gdzie benzyna jest niezbędna do prawidłowego rozruchu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)