Test fotelików ADAC 2017

Bezpieczeństwo dzieci jest bardzo istotne dla większości rodziców. Podczas podróży samochodem kluczowe znaczenie ma fotelik i jego zamocowanie. To drugie jest kwestią dbałości o szczegóły. Jeśli zaś chodzi o sam fotelik, to wybierając go dla swojego dziecka, warto zaznajomić się z wynikami testów. Od lat prowadzi je niemiecki automobilklub ADAC. Właśnie zaprezentował wyniki najnowszej edycji.

Eksperci ADAC tym razem wzięli pod lupę 37 modeli fotelików. Oceniano ich zdolność do absorbowania energii w czasie zderzenia, praktyczność, a także obecność w tapicerce szkodliwych substancji. ADAC sprawdziło produkty aż siedmiu kategorii – w tym coraz popularniejszych wśród rodziców fotelików, które charakteryzują się większą uniwersalnością w zakresie wagi i wieku dziecka, jakie może być w nich przewożone.

Choć perspektywa ograniczenia liczby fotelików potrzebnych dziecku na przestrzeni lat jest kusząca, to niemieccy specjaliści nie polecają tego rozwiązania. Uniwersalne foteliki zwykle oferują gorsze zabezpieczenie młodszym dzieciom. Tymczasem eksperci ADAC zalecają, by do drugiego roku życia przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Takich możliwości nie dają zwykle uniwersalne foteliki.

W testach ADAC 50 proc. wyniku stanowi ocena bezpieczeństwa podczas zderzenia, w 40 proc. łatwość obsługi, a w pozostałych 10 proc. — ergonomia. Jeśli fotelik jest wolny od szkodliwych substancji, otrzymuje jedną lub dwie gwiazdki; minus oznacza obecność substancji, które mogą szkodzić dziecku. Ten aspekt testu fotelików nie jest wliczany do ogólnej oceny, która jest tym lepsza, im niższa. Oto wyniki testu fotelików na rok 2017. Zostały one uszeregowane od najlepszych do najgorszych:

Foteliki od 0 do 1 roku życia

Stokke iZi Go Modular: ocena końcowa: 1,8; brak szkodliwych substancji: ++
Stokke iZi Go Modular + iZi Modular i-Size base: 1,9; ++
Bergsteiger Babyschale: 3,4; ++
Joolz iZi Go Modular: 5,5; -
Joolz iZi Go Modular + iZi Modular i-Size base: 5,5; -

Foteliki od 0 do 1,5 roku życia

Cybex Aton 5: ocena końcowa: 1,6; brak szkodliwych substancji: ++
Britax Romer Baby-Safe i-Size+ i-Size Base: 1,7; ++
Cybex Aton 5 + Aton Base 2: 1,7; ++
Britax Romer Baby-Safe i-Size+ i-Size Flex Base: 1,8' ++
GB Idan: 1,8; ++
GB Idan + Base-Fix: 1,8; ++
Nuna Pipa Icon + Pipafix Base: 1,8; +
Britax Romer baby Safe i-Size: 1,9; ++
Cybex Aton 5 + Aton Base 2-fix: 1,9; ++
Nuna Pipa Icon: 2,0; +
Hauck Zero Plus Comfort: 2,7; +

Foteliki od 0 do 4 roku życia

Maxi-Cosi AxissFix Plus: ocena końcowa: 2,3; brak szkodliwych substancji: +
Recaro Zero.1 i-Size: 2,3; ++
Joie Spin 360: 2,8; +
Takata Midi i-Size Plus + i-Size Base Plus: 2,9; +

Zobacz również: Systemy ułatwiające jazdę - tempomat

Foteliki od 0 do 12 roku życia

Graco Milestone: ocena końcowa: 3,9; brak szkodliwych substancji: +

Foteliki od 1 do 7 roku życia

Axkid Wolmax: ocena końcowa: 3,8; brak szkodliwych substancji: ++

Foteliki od 1 do 12 roku życia

Cybex Pallas M SL: ocena końcowa: 1,9; brak szkodliwych substancji: ++
Cybex Pallas M-Fix SL: 1,9; ++
Kiddy Guardianfix 3: 1,9; +
Britax Romer Evolva 1–2-3 SL SICT: 2,6; ++
Nania I-Max SP: 2,7; +
Osann I-Max SP: 2,7; +
Britax Romer Advansafix III SICT: 2,8; ++
Casualplay Multipolaris Fix: 5,5; ++
LCP Kids Saturn iFix: 5,5; +

Foteliki od 4 do 12 roku życia

Cybex Solution M SL: ocena końcowa: 1,7; brak szkodliwych substancji: ++
Cybex Solution M-Fix SL: 1,7; ++
Kiddy Cruiserfix 3: 1,8; +
Baier Adefix: 2,1; ++
Baier Adebar: 2,2; ++
Casualplay Polaris Fix: 2,9; ++

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Co to jest mikrohybryda? Sprawdź jak działa prosty sposób na oszczędzanie paliwa Zaparowane szyby - przyczyny dokuczliwego problemu Jakie dokumenty musi mieć kierowca? Jak działa przekładnia CVT? Kto może kierować ruchem drogowym? Jak używać automatycznej skrzyni biegów? Dlaczego w aucie z filtrem DPF podnosi się poziom oleju? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Popularne w tym tygodniu:

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Kierowcy sportowych aut ignorują przednie tablice rejestracyjne. Podpierają się przepisami Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich