Chcesz tańszego ubezpieczenia? Dbaj o jego historię w UFG

W ostatnich kilkunastu miesiącach ceny OC zdecydowanie poszybowały w górę, w wyniku czego większość kierowców zaczęło szukać oszczędności na wszelkie sposoby. Jednym z nich jest dbanie o historię swoich polis i szkód w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

pixabay

Wraz ze wzrostem cen ubezpieczenia OC zwiększyła się też lista osób odwiedzających portal UFG, pozwalający zapoznać się z ubezpieczeniową historią danego kierowcy. To właśnie ona w dużej mierze decyduje o wysokości składek naliczanych przez ubezpieczyciela. Od tego jak wyglądamy w oczach UFG, zależy kwota jaką później będziemy musieli przeznaczyć na OC.

W 2016 roku właściciele pojazdów zadali ponad dwukrotnie więcej zapytań o dane w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, niż w analogicznym okresie roku 2015. Co interesujące, największy odsetek użytkowników portalu UFG stanowią trzydziestokilkuletni mężczyźni z zachodniej Polski, czyli ci, którzy według statystyk, płacą największe składki na ubezpieczenie pojazdu. Z kolei w grupie wiekowej pomiędzy 20, a 30 rokiem życia zauważyć można najbardziej dynamiczny wzrost zainteresowania danymi UFG.

Styl jazdy wpłynie na wysokość składki ubezpieczenia — współpraca Naviexpert i Link4

Jeździsz płynnie i zgodnie z przepisami, zapłacisz mniej za ubezpieczenie. Link4 we współpracy z Naviexpert rusza z nowym projektem monitorującym styl…

Wielu kierowców szuka przyczyn zaskakująco wysokich składek, które w dużej mierze mają naturę czysto polityczną i ekonomiczną. Nie da się jednak ukryć, że właściwa historia ubezpieczeń w UFG może przyczynić się do znaczącego obniżenia wysokości OC. To właśnie stamtąd firmy ubezpieczeniowe czerpią informacje o zniżkach, ewentualnych zdarzeniach drogowych, czy innych nieprzewidzianych sytuacjach, w których musieliśmy skorzystać z OC. Im więcej takich wpisów w naszej historii, tym wyższa składka OC.

Choć baza UFG stanowi stale uaktualniany system, który w dużym stopniu odpowiada rzeczywistości, zdarza się, że nie do końca świadomie możemy popsuć swoją historię ubezpieczenia i przyczynić się do wyższych opłat za polisy w kolejnych latach. Jako podstawowy błąd wskazać można nie podawanie danych współwłaściciela pojazdu, chociaż takowy istnieje. Wówczas historia w bazie ubezpieczeń pojazdu nie obejmuje drugiego właściciela, co w konsekwencji przyczynia się do braku historii ubezpieczenia i możliwości skorzystania ze zniżek.

O ile droższe jest ubezpieczenie „anglika”?

Pojazdy z kierownica po prawej stronie można w Polsce rejestrować i tym samym należy ubezpieczać od sierpnia. Już wcześniej było wiadomo, że wiele…

Do innych, często popełnianych przewinień zaliczyć można też nie zgłoszenie ubezpieczycielowi faktu sprzedaży pojazdu. Nierzadko bywa, że w takiej sytuacji wypadki spowodowane przez nowego właściciela, przypisywane są jego poprzednikowi, psując tym samym ubezpieczeniową historię.

Warto więc na bieżąco śledzić swój status w UFG, kontrolując kompletność i prawdziwość zawartych tam danych. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niezgodności, warto próbować wyjaśnić je u ubezpieczyciela, którego dotyczą. Wówczas ten może dokonać korekty w bazie polis i poprawić naszą historię ubezpieczeń.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

O wysokość OC możemy zadbać sami. Jest o co walczyć, bo jak pokazuje sonda przeprowadzona na Newsfeedzie Wirtualnej Polski, uważamy, że OC są duża za drogie. 84,8 proc. respondentów uznało, że stawki tego typu polis są dużo za wysokie. 3,8 proc. przyznaje odważnie, że nie miałoby problemu z płaceniem wyższych stawek. 6,9 proc. badanych uznało, że obecna wysokość składek jest na odpowiednim poziomie. 4,5 proc. osób wysokość składek OC nie interesuje.

Wszelkie luki i błędy w danych wpływają niekorzystnie na naszą ocenę w oczach ubezpieczyciela i mogą przyczynić się do znacznego zwiększenia wysokości składki. W czasach, gdy polisy same w sobie nie należą do najtańszych, ma to szczególne znaczenie. Zapoznanie się z historią OC w bazie UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Aby to zrobić, należy zarejestrować się na ufg.pl i pobrać historię swoich ubezpieczeń. Warto mieć pewność, że nie przepłacamy z powodu ewentualnych błędnych wpisów czy nie odnotowanych polis. Szczególnie teraz, gdy OC kosztuje krocie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Próbowała wjechać na parking, straciła prawo jazdy Polscy studenci budują crossa z napędem elektrycznym Autonomiczne drony do przewozu pasażerów startują w Dubaju Lżejsze i mocniejsze niż coupé - oto Pagani Huayra Roadster Koszty utrzymania samochodu w Europie. Kto płaci najwięcej? Mitsubishi Eclipse powraca w zaskakującej formie Ruszyły przygotowania do inwestycji Mercedesa w Polsce Nie tylko Volkswagen - największe afery spalinowe w historii motoryzacji Nielegalny fotoradar w Niemczech był maszynką do zarabiania pieniędzy Mercedes-Maybach G 650 Landaulet: otwarta limuzyna na bezdroża Tydzień w motorsporcie #10 Ceny polis OC mogą niebawem wzrosnąć jeszcze bardziej Vilner zmodyfikował Wranglera w stylu Rat McLaren chce wrócić do LeMans po dwudziestu latach przerwy Wygrał w sądzie z nieuczciwym handlarzem Odświeżone Audi RS3 Sportback kusi 400-konnym napędem Kiedy sprawdzimy punkty karne przez internet? Najmniejsza Škoda została odświeżona Wielomilionowe odszkodowania dla właścicieli BMW Co dalej ze złotym aventadorem, który został rozbity w Warszawie? Jozef Kabaň przechodzi ze Škody do BMW Zimowe utrzymanie dróg w Polsce. Kogo winić za złe warunki do jazdy? Jeszcze ostrzejszy Wrangler na pożegnanie Jak produkuje się Bugatti Chirona, czyli najszybsze auto świata?

Popularne w tym tygodniu:

Drzewo zmiażdżyło volkswagena T2. Późniejszy wyczyn auta jest dowodem niezniszczalności starych konstrukcji Nowa Toyota Century - staruszek w doskonałej formie Nowe auto Kena Blocka. W przeszłości jeździł nim Krzysztof Hołowczyc Pasy bezpieczeństwa mogą zrobić krzywdę. Aby tego uniknąć wystarczy pamiętać o jednym szczególe "Szybcy i wściekli" powrócą do kin. Znamy datę premiery dziewiątej części Ekstremalna wersja legendarnego Mercedesa do kupienia w Polsce Polacy wybierają znów Fiata Tipo. To już mocny gracz na polskim rynku Lexus pracował nad jednym lakierem kilkanaście lat. Co go wyrożnia? Porsche przechodzi na subskrypcję. Zmieniasz auta jak rękawiczki Electric Explorer African Challenge 2018. Z Afryki do Polski… autem elektrycznym! Będą sportowe SUV-y od Hyundaia? Pracuje nad tym spec z BMW Nissan Leaf II od Nismo. Auto elektryczne też może być ekscytujące