Samochodem do Chorwacji - samochodem na wakacje [cz.5]

Zanim ruszymy ku wakacyjnej przygodzie, warto się upewnić, czy mamy podstawową wiedzę na temat praw drogowych obowiązujących w odwiedzanym kraju. Warto wzbogacić ją też o praktyczne wskazówki od osób, które z danym miejscem miały już styczność. Po uzupełnieniu braków można zająć wygodną pozycję za kierownicą i ruszać w drogę.

Podróż Magistralą Adriatycką wzdłuż wybrzeża to czysta przyjemność, piękne widoki ciągną się przez setki kilometrów.

Podróż Magistralą Adriatycką wzdłuż wybrzeża to czysta przyjemność, piękne widoki ciągną się przez setki kilometrów. (fot. Rafał Warecki)

Ten artykuł ma 3 strony:

Chorwacja – informacje ogólne o kraju

Dokumenty

Chorwacja 1 lipca obchodziła pierwszą rocznicę dołączenia do Unii Europejskiej, w związku z tym obywateli wspólnoty czekają mniej szczegółowe kontrole dokumentów i brak kontroli celnej na przejściach granicznych. Kraj ten nadal jednak nie należy do strefy Schengen więc oprócz dowodu osobistego najlepiej zabrać ze sobą paszport. W dokument ten, a także w zieloną kartę należy się wyposażyć w przypadku planu zwiedzenia położonego na południu Chorwacji Dubrownika.

Najkrótsza droga lądowa do niego prowadzi przez terytorium Bośni i Hercegowiny, która nie należy do UE. Kontrole na większości przejść granicznych z Chorwacją najczęściej są pobieżne — służba graniczna tylko zerka na przedstawiane dokumenty. Na granicy z Bośnią i Hercegowiną bywa różnie. Czasem strażnicy ruchem dłoni dają do zrozumienia, aby jechać dalej nawet bez wyciągania paszportów, ale nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli zostaniemy poproszeni o pokazanie dokumentów. Zdarzają się również wyrywkowe kontrole bagaży.

Przejście graniczne Słowenia-Chorwacja w drodze na półwysep Istria często wita turystów długim korkiem.

Waluta

Obowiązującą walutą w Chorwacji są kuny i lipy. Jedna kuna to równowartość 100 lip, oficjalny symbol to HRK, a powszechnie używany jest skrót kn. Nazwy w języku polskim i chorwackim są takie same i stanowią pozostałość dawnych czasów, kiedy to rolę pieniędzy odgrywały skóry kun i kwiaty lipy. W niektórych miejscach, np. w punktach opłat za autostrady, można również posługiwać się euro. Wiele osób wymienia w Polsce złotówki na euro i będąc dopiero w miejscu docelowym, wymienia je na dalej na kuny. Średni kurs z lipca tego roku wynosił w przypadku jednej kuny 0,59 zł, w przeliczeniu na euro 7,61 kn. W miejscach, w których jest dużo turystów, ceny w kantorach często się różnią, nawet w obrębie tej samej miejscowości. Przed wymianą większej kwoty warto poświęcić czas na porównanie kursów w kilku punktach, samochód z pewnością ułatwi to zadanie. Bardziej opłaca się wymieniać walutę w kantorach niż w bankach i na stacjach benzynowych.

Komunikacja ze światem

Dzięki temu, że Chorwacja dołączyła do Unii Europejskiej, ceny połączeń telefonicznych znacznie spadły. Obecnie koszty, niezależnie od tego, z usług którego operatora korzystamy, powinny wyglądać tak samo: opłata za połączenia wychodzące wynosi 0,97 zł, połączenia przychodzące to koszt 0,25 zł. Za SMS-y i MMS-y zapłacimy odpowiednio 0,31 zł i 1,02 zł. Stawka za transfer danych wyniesie 1,02 zł za megabajt rozliczane co 1 kilobajt. Na szczęście wiele restauracji, hoteli czy kempingów oferuje darmowe Wi-Fi.

Poruszając się po Chorwacji samochodem, warto znać podstawowe wyrazy z nim związane.

Język chorwacki i polski należą do grupy języków słowiańskich, co za tym idzie – mają wiele podobnych, a nawet identycznych wyrazów. Obowiązuje łaciński alfabet i cyfry arabskie, co ułatwia komunikację. Dodatkowo statystycznie co czwarty Chorwat pracuje w branży turystycznej, więc można się porozumieć w najbardziej popularnych językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim czy rosyjskim.

Ubezpieczenie

Przy wypadkach i kolizjach samochodowych wykupione w Polce ubezpieczenie OC będzie wystarczające (nie licząc dojazdu do Dubrownika), jednak na wypadek problemów zdrowotnych warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. W związku z tym, że Chorwacja jest w Unii Europejskiej, można również wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki temu można skorzystać z pomocy medycznej na takich samych zasadach (nie zawsze bezpłatnie), jakie obowiązują ubezpieczonych obywateli Chorwacji. Wyrobienie karty jest bezpłatne. Najbardziej przezorni wykupią również ubezpieczenie turystyczne, którego koszty, jeśli nie planuje się uprawiania sportów ekstremalnych podczas wyjazdu, wyniosą ok. 20 zł od osoby za dwa tygodnie.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Wypoczynek

Większość turystów, będąc w Chorwacji, lwią część urlopu spędza na plaży. Osoby przyzwyczajone do szerokich, piaszczystych plaż znanych z bałtyckiego wybrzeża mogą być rozczarowane. Nad Adriatykiem przeważają wąskie, kamienisto-żwirowe plaże z nierzadko stromymi zejściami do morza. Często niezbędnymi akcesoriami do kąpieli są buty do pływania, które ułatwiają dostanie się do wody i zapobiegają uszkodzeniu ciała o skały czy jeżowce. Można również wyposażyć się w maskę do nurkowania i rurkę, ale mimo doskonałej widoczności nie ma co liczyć na ekscytujące widoki.

Morze Adriatyckie ciągnie się często zaledwie kilkanaście metrów od drogi, nietrudno więc odkryć ciekawe, dzikie plaże.

Wstęp na plaże najczęściej jest bezpłatny, ale popularnym rozwiązaniem jest opłata za leżak i parasol. Bywają miejsca, w których plaża jest wybetonowana, więc bez leżaka trudno mówić o komfortowym spędzaniu czasu. Do tego mogą dojść koszty związane z opłaceniem parkingu. Miejsca oddalone o parę kilometrów mogą się diametralnie różnić pod tym względem: niektóre parkingi są bezpłatne, za inne trzeba uiścić opłatę. Dlatego warto skorzystać z mobilności, jaką daje samochód, i plażować w miejscach, w których są najkorzystniejsze warunki. Innym pomysłem może być znalezienie własnego kawałka plaży, co wcale nie jest trudnym zadaniem. Jadąc autem wzdłuż wybrzeża, można zaobserwować dużo dzikich, kamienistych plaż, które trudniejszy dostęp wynagrodzą spokojnym obcowaniem z przyrodą.

Podobny widok z perspektywy kierowcy.

Wydaje się, że Chorwacja jest gwarancją słonecznej i ciepłej pogody. Przez większość miesięcy uznawanych za wakacyjne tak jest, jednak bywają dni, kiedy deszcz pada nawet przez kilka godzin. Wyruszając samochodem nawet do słonecznej Chorwacji, nie można bagatelizować tak podstawowych spraw jak sprawność wycieraczek. Nie jest złym pomysłem zabranie ze sobą składanej parasolki, zwłaszcza na czas zwiedzania okolicznych atrakcji.

Ceny większości produktów spożywczych, mówiąc ogólnie, są wyższe niż w Polsce. Z pewnością zakupy będą kosztowały mniej w supermarketach, które najczęściej usytuowane są na obrzeżach miast i do których najłatwiej dostać się samochodem (więcej informacji o chorwackiej gastronomii pojawi się w osobnym poradniku).
Jeśli na wakacje planujemy zabrać psa i jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiedni transport autem, Chorwacja będzie idealnym wyborem. W wielu miejscach typowo turystycznych, nawet takich jak parki narodowe, można było spotkać czworonogi zwiedzające razem z właścicielami. Psy na smyczy i w kagańcu mają wstęp praktycznie wszędzie – nawet do galerii handlowych. W okolicach Splitu znajduje się plaża przeznaczona dla czworonożnych pupili.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Samochodem na wakacje

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Jak jeździć w upale - poradnik Jak dbać o szyberdach - poradnik Jak spakować się do podróży - samochodem na wakacje [cz.4] Tuning hamulców – klocki hamulcowe [cz. 1] Akcesoria przydatne podczas podróży - samochodem na wakacje [cz.3] Usprawniamy hamulce – praktyka [część 2] Zapowiedź podróży po Chorwacji - samochodem na wakacje [cz.2] Przygotowanie auta do podróży - samochodem na wakacje [cz.1] Usprawniamy hamulce – teoria [część 1] Co to są pływające tarcze hamulcowe? Paliwo czy układ napędowy – co opłaca się oszczędzać w silniku TSI? Wypalanie sadzy w filtrze DPF – ile trwa i kosztuje wypad za miasto? Filtr cząstek stałych - wymiana, naprawa, usunięcie? Podstawowe elementy eksploatacyjne w aucie - kiedy je wymieniać? Co skraca żywotność filtra cząstek stałych? Filtr cząstek stałych – wypalanie sadzy i problemy z tym związane Filtr cząstek stałych – czym jest i do czego służy? Paliwo czy koło dwumasowe – co opłaca się oszczędzać w TDI z DSG? Jak dbać o koło dwumasowe? Dach w kabriolecie - podstawy pielęgnacji Jak bezpiecznie spakować bagaże - poradnik Budowa i zasada działania koła dwumasowego Koło dwumasowe – czy naprawdę jest potrzebne?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela