Nowe podatki dla kierowców na spełnienie rządowych obietnic

Minister Zdrowia nowego rządu Konstanty Radziwiłł ma zamiar wprowadzić, a konkretniej przywrócić, tzw. podatek Religi, by uzupełnić budżet o pieniądze potrzebne do zrealizowania przedwyborczych obietnic. To już drugi podatek, który może być nałożony na kierowców w ostatnim czasie. Nie każdy bowiem wie, że tzw. podatek bankowy również częściowo przypadnie do zapłacenia właśnie kierowcom.

Oczekując spełnienia rządowych obietnic musimy być gotowi najpierw za nie zapłacić, a podatek bankowy dotknie kierowców nawet podwójnie. Nazwa ta jest bardzo myląca, bo chodzi o podatek od instytucji finansowych, a do takich instytucji należą nie tylko banki, ale również firmy ubezpieczeniowe. Oczywiście część podatków narzuconych przez nowy rząd płacą klienci, więc jeżeli kierowca jest również klientem banku, to płaci podwójnie. Ubezpieczyciele, u których kupujemy obowiązkową polisę OC mają co prawda do zapłacenia wyższy podatek 0,6 proc. zamiast 0,4 proc., ale im będzie łatwiej przerzucić większą część kosztów na klienta. Pocieszające jest jedynie to, że tylko 10 największych ubezpieczycieli w kraju będzie obciążonych tym podatkiem.

Jest jeszcze druga strona medalu. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą sobie pozwolić na zbyt duże obciążanie klientów, ponieważ na rynku panuje bardzo silna konkurencja. Teoretycznie to dobrze. Nałożenie podatku może jednak pogorszyć rentowność największych ubezpieczycieli, a przecież w zeszłym roku Komisja Nadzoru Finansowego wskazywała na ten problem i zmusiła w związku z tym ubezpieczycieli do podniesienia cen. Jeżeli sytuacja się powtórzy, znów firmy ubezpieczeniowe – tym razem wszystkie — pod naciskiem KNF, mogą podnieść ceny. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że wtedy więcej zapłacą wszyscy. Niestety to nie koniec złych wieści dla kierowców i ich budżetów.

Nowy rząd właśnie zastanawia się nad kolejnym podatkiem, znanym już jako podatek Religi obowiązującym w Polsce do końca 2008 roku. Wówczas wynosił on 12 proc. teraz ma obowiązywać stawka 6 proc. Kto za niego zapłaci? Oczywiście… klienci. Przynajmniej w znacznej części, ponieważ firm ubezpieczeniowych nie będzie stać na takie koszty. Podatek swoją nazwę wziął od nazwiska znanego lekarza i ówczesnego ministra zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był krytykowany przez Platformę Obywatelską oraz Polską Izbę Ubezpieczeń, a także zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Teoretycznie pieniądze z wpływów z podatku Religi miały być przeznaczone na leczenie ofiar wypadków drogowych. Oczywiste jest, że teraz rząd potrzebuje pieniędzy na realizację przedwyborczych obietnic, a w tych raczej nie było nic na temat lepszego leczenia ofiar wypadków.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosną – ubezpieczyciele muszą wykazać lepszą rentowność

Komisja Nadzoru Finansowego wysłała list do Krajowych zakładów ubezpieczeń sugerujący zmiany, które mogą zakończyć się podniesieniem składki OC i…

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Źródło: Polskie Radio, Na Temat

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy Mercedes-Benz Klasy E (2016) W213 – premiera [aktualizacja] Marki Volkswagena zagrożone - koncern może sprzedać Bugatti, Ducati, Bentleya, Lamborghini, Scanię i MAN [aktualizacja] Saab na pewno nie zostanie wskrzeszony! [aktualizacja] Volkswagen oszukiwał na normach emisji spalin – szefowie koncernu wiedzieli o wszystkim od 10 lat? [aktualizacja] Mitsubishi Space Star (2016) po liftingu wjeżdża do Europy Dakar 2016 – etap 9: Belén - Belén [aktualizacja] Toyota, a nie Volkswagen wiceliderem rynku w 2015 roku? Lexus LC 500 (2016) nie jest konceptem i ma wolnossące V8 Kia Telluride (2016) - premiera koncepcyjnego SUV-a premium Rajd Dakar 2016 - etap 8: Salta - Belén V12 Twin Turbo Aston Martina - koniec wolnossących bestii! Nowy Ford Fusion (2017), czyli Mondeo po faceliftingu Buick Avista (2016) - czy to mogłaby być nowa Calibra? Plany aliansu Renault-Nissan odnośnie samochodów autonomicznych Infiniti Q60 Coupé (2016) - japoński sportowiec w Detroit [aktualizacja] Syrena Meluzyna R na sprzedaż – znamy cenę! Rajd Dakar 2016 na półmetku – podsumowanie Dakar 2016 – etap 7: Uyuni-Salta Dakar 2016 – etap 6: Uyuni-Uyuni Kia Telluride - nowy SUV zapowiedziany przed NAIAS Toyota ViRA - koncepcyjny miks Yarisa i RAV4 Toyota z największą liczbą patentów w dziedzinie autonomicznej jazdy Dakar 2016 – etap 5: Jujuy-Uyuni Nowy Chevrolet Cruze przedstawiony przed targami w Detroit

Popularne w tym tygodniu:

Honda NSX odnaleziona w rosyjskim lesie. Właściciel zostawił ją tam specjalnie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Kłopoty Dębicy. Wadliwe opony Frigo 2 Koenigsegg z kolejnym rekordem. Agera RS najszybszym produkcyjnym samochodem na świecie Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Pomiędzy Veloce a Quadrifoglio. Alfa Romeo Giulia może wkrótce dostać nową wersję Opel na francuskich częściach. Poznaliśmy szczegóły restrukturyzacji Rekord Seata pobity. Mercedes-AMG E63 S nowym królem "Zielonego Piekła"