Zmodyfikowane bakterie produkują ropę

Zmodyfikowane bakterie produkują ropę

Zmodyfikowane bakterie produkują ropę
Jacek Filipek
23.06.2008 12:00, aktualizacja: 02.10.2022 14:39

Firma biotechnologiczna z San Francisco "LS9", eksperymentuje z genetycznie modyfikowanymi bakteriami, które z odpadów ekologicznych wyprodukują ropę naftową. Nie można zaprzeczyć, że jest to niecodzienny pomysł, czy rozwiąże on problem kryzysu paliwowego spodziewanego za 20 lat?

To, że za około 20 lat zabraknie zasobów ropy naftowej na świecie wiemy wszyscy. Koncerny motoryzacyjne pracują nad alternatywnymi źródłami napędu. Samochody hybrydowe są już w sprzedaży, samochody zasilane energią wytworzoną z katalizowania wodoru wejdą niebawem. A co silnikami benzynowymi? Czy masowo zostaną zezłomowane?

Niekoniecznie! Firma LS9 odkryła, że jednokomórkowe organizmy żywią się odpadami rolniczymi (zboża, wióry drzewne, słoma) w procesie fermentacji tworzą kwasy tłuszczowe zbliżone molekularnie do ropy. Modyfikując DNA tych organizmów (bakterii E.coli), są one w stanie podczas procesu fermentacji wytworzyć surową ropę.

Naukowcy obliczyli, że bakteriom należy dostarczyć 1000 litrów roztworu wyprodukowanego z odpadów rolniczych (materiał organiczny, który da się rozbić na cukry), by wyprodukować 40 galonów ropy. Z dalszych wyliczeń wynika, że aby zapewnić tygodniowe zapotrzebowanie na paliwo w USA, potrzeba by stworzyć kolonie bakterii o wielkości porównywalnej do stanu Chicgago.

Przeczytaj też: Darmowe eko tankowanie

źródło: carscoop

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)