21 września wielka akcja policji. Mandat dostaniesz nawet za granicą

21 września wielka akcja policji. Mandat dostaniesz nawet za granicą

Łatwiej będzie o utratę prawa jazdy
Łatwiej będzie o utratę prawa jazdy
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
14.09.2022 10:36, aktualizacja: 13.03.2023 15:44

Od 16 do 22 września 2022 r. na europejskich drogach trwa tygodniowa akcja służb mundurowych. W Polsce kulminacją tych działań będzie środa 21 września. Drogówka przeprowadzi ogólnokrajową, szeroko zakrojoną akcję. Wtedy też będą obowiązywały już ostrzejsze kary.

W Europie na drogach wciąż ginie zbyt wiele osób, a Polska na tle innych państw Wspólnoty nie ma się czym pochwalić. W 2021 r. pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków na milion mieszkańców zajęliśmy w UE czwarte miejsce od końca. Nic więc dziwnego w tym, że policja nie zamierza odpuszczać. Tak też będzie w tym przypadku.

Od 16 do 22 września 2022 r. organizacja Roadpol, zrzeszająca policje drogowe państw Unii Europejskiej, prowadzi akcję Roadpol Safety Days. Celem prowadzenia akcji jest sprawienie, by w tych dniach na drogach UE nie zginął ani jeden człowiek. Do tej pory w 2022 r. na polskich drogach było jedynie pięć takich dni – 13 stycznia, 21 marca, 04, 11 i 26 kwietnia.

Tygodniowa akcja Roadpolu ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Ale nie tylko. Kulminacją tego tygodnia w Polsce będzie środa 21 września. Wtedy na drogach całego kraju zostanie przeprowadzona duża akcja mundurowych. Liczniejsze niż zwykle patrole będą zwracały uwagę na każde wykroczenie kierowców.

– 21 września wszystkie komendy będą organizować specjalne akcje drogowe. Działania kontrolne mogą być różne. Może to więc być akcja "Prędkość", kaskadowe pomiary prędkości czy akcje skoncentrowane na bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu. Dodatkowo na drodze krajowej nr 94 będzie działał dron, za pomocą którego policjanci będą obserwowali zachowania kierowców w rejonie przejść dla pieszych. Niestety, wyprzedzanie czy omijanie w takich miejscach wciąż jest dużym problemem – mówi Autokult.pl nadkom. Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

– W Małopolsce zaplanowano również działania prewencyjne i edukacyjne. Będą to spotkania w szkołach, zajęcia z dziećmi, podczas których policjanci uczą przepisów i prezentują, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze – dodaje policjantka.

– Akcja będzie trwała tydzień i przez wszystkie te dni ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny. W środę 21 września zaplanowana jest jednak duża akcja kontroli kierowców. Na drogi trafi tak dużo patroli, jak będzie to możliwe, a także cały dostępny sprzęt – poinformował Autokult.pl podkom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Warto pamiętać, że gdy akcja będzie mieć miejsce, będą już obowiązywać nowe przepisy. W praktyce będzie to oznaczało, że za niektóre wykroczenia – w szczególności te, które mają wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – zmotoryzowani dostaną więcej punktów karnych. Punkty te nie znikną po roku od wykroczenia, a po dwóch latach od opłacenia mandatu. Dodatkowo nie będzie możliwości redukcji tych punktów za pomocą kursów, jak miało to miejsce do tej pory. W efekcie o wiele łatwiej będzie stracić prawo jazdy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)