Mika Hakkinen [osobistości motoryzacji]

Mika Hakkinen
Bartosz Pokrzywiński
21.03.2011 21:00, aktualizacja: 07.10.2022 17:31

Najbardziej utytułowany kierowca w historii Formuły 1, Michael Schumacher, wyznał kiedyś, że jego odwieczny rywal Mika Hakkinen był jedynym kierowcą, którego Schumi bał się w F1. Czy Fin był aż tak groźny?

Mika Pauli Hakkinen urodził się w 28 września 1968 roku w mieście Helsingin maalaiskunta. Swoją przygodę z wyścigami rozpoczął już w wieku 5 lat, kiedy po raz pierwszy zasiadł za kierownicą gokarta. Na pierwszym okrążeniu toru, który znajdował się bardzo blisko domu kierowcy, młodziutki Mika uległ wypadkowi, jednak nic mu się nie stało. Powiedział wtedy, że mimo to chce się ścigać.

Obraz

Ojciec Fina, który był prezenterem radiowym i dorywczo pracował jako kierowca taksówki, kupił Hakkinenowi gokarta, którym wcześniej uczył się jeździć Henri Toivonen - znany kierowca rajdowy, po śmierci którego wycofano rajdową Grupę B. Po 12 latach startów w kartingu i zdobyciu 5 mistrzowskich tytułów przyszła pora na kolejne serie, m.in. Nordic Formula Ford, Opel-Lotus Euroseries, Brytyjska Formuła 3 czy wreszcie legendarny wyścig w Makau.

W 1990 roku przyszła wygrana brytyjskiej F3 oraz pojedyncze zwycięstwa w jedynych startach we włoskiej oraz niemieckiej F3, a także stracie z Michaelem Schumacherem podczas wyścigu w Makau. Pomimo wypadku Hakkinen został zaproszony do zespołu Lotus Team w Formule 1. Przez pierwsze 2 lata startów w Lotusie Mika ani razu nie stanął na podium.

Hakkinen Vs Schumacher Macau Grand Prix 1990

W 1993 roku Hakkinen na 3 wyścigi zasiadł w bolidzie McLarena, miejsce w srebrnej strzale zwolnił po GP Monzy Michael Andretti. Warto wspomnieć, że Mika startował wówczas równolegle w Porsche Supercup, gdzie triumfował w każdym z dwóch wyścigów, w których brał udział. Na swoje pierwsze zwycięstwo w F1 Fin musiał czekać aż do 1997 roku, kiedy to wygrał w GP Europy, ostatnią eliminację sezonu.

Rok później Hakkinen wygrał już 8 z 16 rozegranych rund i zapewnił sobie tytuł mistrzowski. W 1999 roku Fin powtórzył ten wyczyn, wygrywając w 5 wyścigach. Rok później lepszy okazał się Michael Schumacher. Mimo to jazda Fina nadal zachwycała, a walka pomiędzy zawodnikami przeszła do historii dzięki takim wyścigom jak GP Belgii.

2001 rok był ostatnim sezonem Hakkinena w F1. Fin wygrał wówczas tylko 2 wyścigi i zajął 5. miejsce w klasyfikacji kierowców. Po odejściu z F1 Mika przesiadł się do Mercedesa, startując w serii DTM, w której nie odniósł jednak większych sukcesów.

Przez cały okres startów w Formule 1 Mika Hakkinen wygrał 20 wyścigów, 51 razy stawał na podium i 26 razy startował z Pole Position.